logosm.gif (7515 bytes)

 
Nottestad, Nottestad, Schmidt, Carson and Nelson
Brave the Elements to Claim Overall Championships at Jefferson Speedway!

By Larry Starr

September 27-28, 2003; Jefferson, Wis. - Fans and driver braved the cold, and numerous rain delays, to see Jefferson Speedway’s year end “Pepsi Wisconsin State Championships” through to the end. As a reward, they were treated to may laps of outstanding racing.

Photo Highlights

42801a.jpg (14062 bytes)
2003 Jefferson Speedway Track Champions Chris Quam (International #4), Scott Nottestad (Late Model #14), Trent Erdman (Sportsman #11) and Eaan Carson (Hobby Stock #2).42801a.jpg (14062 bytes)
Scott Nottestad (#14) Sealed the champ- ionship with a victory in the first 65 lapper followed by a second, in the 2nd race.
42801a.jpg (14062 bytes)
Mike Beyer (#75), won the Late Model "Preview Feature" on Saturday Night.42801a.jpg (14062 bytes)
Scott Nottestad (#14), moving under Mike Beyer (#75) in Late Model action 42801a.jpg (14062 bytes)
Mayhem in the "Last Chance" Nick Larson (#11) and April Reimer (#2), crash sending cars scrambling to avoid the wreck.
42801a.jpg (14062 bytes)
Another view of the mayhem in the Last Chance race, where Nick Larson (#11) and April Reimer (#2) fared the worst. 42801a.jpg (14062 bytes)
Brent Nottesatad (#25) claimed the overall
championship for the International (4 Cyl) division with a win in the first 25 lappers and 3rd in the second.
42801a.jpg (14062 bytes)
Scott "Chico" Riedner (#26) won the first Sportsman feature but finished out of the top 6 in the 2nd. Missing his chance at the overall championship.
42801a.jpg (14062 bytes)
Bret Schmidt (#20) finished 2nd, in both Sportsman features, easily claiming the overall championship.42801a.jpg (14062 bytes)
The battle for the lead, Scott "Chico" Riedner (#26) holding off Bret Schmidt (#20), in the first Sportsman feature. They finished as they are running, Riedner
1st and Schmidt 2nd.
42801a.jpg (14062 bytes)
Tangled metal, in the 2nd Sportsman feature. A spinning car sent Jody Purdy (#7), Jasper Gronert (#95) and others into the turn 3 wall.42801a.jpg (14062 bytes)
Eaan Carson (#2) claimed the overall championship in the Hobby Stock division, with a 4th and 6th place finish. 42801a.jpg (14062 bytes)
Garrett Goth (#89) won the first Hobby Stock feature..
42801a.jpg (14062 bytes)
Bobby Bishofberger (#20) won the first Bandit Last Chance race.
42801a.jpg (14062 bytes)
Chris Nelson (#73) won the second Bandit feature, and finished 2nd in the first race, to claim the overall championship.42801a.jpg (14062 bytes)
Bill Sweeney (#42), won the first Bandit feature.42801a.jpg (14062 bytes)
Rory Padfield (#3) won the Bandit "Preview" feature, on Saturday night.

Scott Nottestad of Stoughton claimed the overall Championship title in the 23rd annual “Pepsi Wisconsin State Championships," at Jefferson Speedway. Turning in a win, in the first 65 lapper, followed by a 2nd, in the second race, Nottestad easily claimed top honors for the Late Model division. Nick Wendt of Watertown edged out Nottestad for the win, in the second 65 lapper.

Brent Nottestad of Cambridge claimed the Overall Championship, in the International (4-Cylinder) division, turning in a first and third place finish. Aaron Rude claimed victory in the second feature, but his 4th place finish in the first, left him short of the title.

In the Sportsman division Bret Schmidt was crowned with the Overall title, turning in 2 second place finishes. Scott “Chico” Riedner claimed the win, in feature number 1, but finished out of the running in the 2nd race. Trent Erdman, the 2003 track champion, won the 2nd feature, but had not fared well in the first race.

In Hobby Stock action the twin feature competition ended in a tie, between Eaan Carson of Fort Atkinson and Pete Elgas of Janesville. Qualifying times were used as the tie breaker, and Carson was declared the overall Champion, having qualified faster than Elgas. Victory in the first feature went to rookie driver Garrett Goth, while the second victory went to Chuck Egli.
In Bandit action Chris Nelson of Cottage grove turned in a 2nd and a 1st place finish, claiming the division’s overall title. Victory, in the first race, was claimed by 2003 track champion Bill Sweeney.

This concludes racing action, for the 2003 season, at Jefferson Speedway. The management and staff of Jefferson Speedway wish to thank the fans, drivers and crews for making 2003 a great season of racing, on “Wisconsin’s Action Track."

Remember to watch our web site “www.jeffersonspeedway.com” for news of the 2004 racing season.

Jefferson Speedway - Date: September 28, 2003
Event: 23rd Annual Pepsi Wisconsin State Championships (Finale)

Late Model Feature (first) Finish:     Laps:    65
1.        14 Scott Nottestad (Stoughton)                   14.         52 Steve Dobbratz (Rio)
2.        75 Mike Beyer (Machesney PK IL)           15.         33 Dylan Schuyler (Dousman)
3.        2 Jason Erickson (Cambridge)                  16.         100 Curt Thompson (Ft. Atkinson)
4.        18 Andy Wendt (Watertown)                      17.         12 Greg Bowers (Waterloo)
5.        28 Justin Switlick (Wausau)                        18.         6 George Bohn (Machesney PK IL)
6.        02 Ricky Builderback (Rockton IL)             19.         4 Jason Thoma (Jefferson)
7.        44 Roger Behlke (Jefferson)                      20.         77 Gene Olson Jr. (Jefferson)
8.        1 Charlie Mierendorf (Lake Mills)               21.         71 John Ovadal Jr. (Watertown)
9.        82 Chad “Squirt” Stevens (Orfordville)      22.         68 Ken Olson (Ft. Atkinson)
10.        7 Chris Purdy (Milton)                              23.         27 Dan Chesmore (Janesville)
11.        76 Ron Bishofberger (Ft. Atkinson)          24.         40 Jeramy Switlick (Wausau)
12.        94 Nick Wendt (Watertown)                      25.         16 Luke Westenberg (Palmyra)
13.        97 Jim Jarlsberg (Cambridge)                  26.         19 Randy Breunig (Columbus)

Late Model Feature (Second) Finish:    Laps:    65
1.        94 Nick Wendt (Watertown)                       14.         27 Dan Chesmore (Janesville)
2.        14 Scott Nottestad (Stoughton)                  15.         33 Dylan Schuyler (Dousman)
3.        97 Jim Jarlsberg (Cambridge)                   16.         28 Justin Switlick (Wausau)
4.        18 Andy Wendt (Watertown)                     17.         100 Curt Thompson (Ft. Atkinson)
5.        76 Ron Bishofberger (Ft. Atkinson)           18.         68 Ken Olson (Ft. Atkinson)
6.        19 Randy Breunig (Columbus)                 19.         4 Jason Thoma (Jefferson)
7.        2 Jason Erickson (Cambridge)                  20.         6 George Bohn (Machesney PK IL)
8.        7 Chris Purdy (Milton)                               21.         52 Steve Dobbratz (Rio)
9.        44 Roger Behlke (Jefferson)                     22.         77 Gene Olson Jr. (Jefferson)
10.        82 Chad “Squirt” Stevens (Orfordville)  23.        02 Ricky Builderback (Rockton IL)
11.        71 John Ovadal Jr. (Watertown)             24.         12 Greg Bowers (Waterloo)
12.        75 Mike Beyer (Machesney PK IL)        25.        40 Jeramy Switlick (Wausau)
13.        1 Charlie Mierendorf (Lake Mills)           26.         16 Luke Westenberg (Palmyra)
Overall Champion: 14 Scott Nottestad (Stoughton)
L.Chc 1: 25 L: 6 George Bohn (Machesney PK IL), 4 Jason Thoma (Ft. Atkinson), 27 Dan Chesmore (Janesville)
L.Chc 2: 25 L: 100 Curt Thompson (Ft. Atkinson), 44 Roger Behlke (Jefferson), 16 Luke Westenberg (Watertown)

International Feature #1:    Laps:    25
1.        25 Brent Nottestad (Cambridge)                     4.         9 Aaron Rude (Cambridge)
2.        95 George Sparkman (Machesney PK IL)     5.        39 Scotty Bryden (Durand IL)
3.        4 Chris Quam (Stoughton)                              6.         48 Mike Drays (Milton)

International Feature #2:    Laps:    25
1.        9 Aaron Rude (Cambridge)                            4.         95 George Sparkman (Machesney PK IL)
2.        4 Chris Quam (Stoughton)                              5.         48 Mike Drays (Milton)
3.        25 Brent Nottestad (Cambridge)                     6.         30 Randy Samples (Rockton IL)
Overall Champion: 25 Brent Nottestad (Cambridge)

Sportsman Feature #1:     Laps:    30
1.        26 Scott “Chico” Riedner (Waunakee)           4.         11 Trent Erdman (Ft. Atkinson)
2.        20 Bret Schmidt (Watertown)                          5.         7 Jody Purdy (Milton)
3.        31 Dave Oswald (Cottage Grove)                 6.         19 Chad Reimer (Oconomowoc)

Sportsman Feature #2:    Laps:    30
1.        11 Trent Erdman (Ft. Atkinson)                      4.         55 Carey Hensel (Stoughton)
2.        20 Bret Schmidt (Watertown)                          5.         31 Dave Oswald (Cottage Grove)
3.        19 Chad Reimer (Oconomowoc)                   6.         42 Tom Reents (Janesville)
Overall Champion: 20 Bret Schmidt (Watertown)
L.Chc 1: 15 L: 55 Carey Hensel (Stoughton), 42 Kevin Anderson (Columbus), 59 Judy Weir (Cottage Grove)
L.Chc 2: 15 L: 42 Tom Reents (Janesville), 2 Randy Padfield (Stoughton), 6 Brian Bartelt (Tomahawk)

Hobby Stock Feature:    Laps:    20
1.        89 Garrett Goth (Cottage Grove)                  4.         2 Eaan Carson (Ft. Atkinson)
2.        99 Johnny Robinson (Orfordville)                5.         88 Jim Williams (Milton)
3.        13 Eric Gardner (Marshall)                          6.         52 Pete Elgas (Janesville)

Hobby Stock Feature:    Laps:    20
1.        22 Chuck Egli (Waterloo)                             4.         52 Pete Elgas (Janesville)
2.        1 Bret Carson (Ft. Atkinson)                         5.         31 Ken Au (Jefferson)
3.        70 Rick Kehoe (Jefferson)                            6.         2 Eaan Carson (Ft. Atkinson)
Overall Champion: 2 Eaan Carson (Ft. Atkinson) - based on Qualifying time for tie breaker
L.Chc 1: 12 L: 21 Josh Courtney (Janesville), Chuck Egli (Waterloo), 71 Jason Deppe (Waterloo)
L.Chc 2: 12 L: 99 Lincoln Keeser (Johnson Creek), 20 Gary Pashley (Marshall), 67 Russ Nicholson (Stoughton)

Bandit Feature #1:    Laps:    18
1.        42 Bill Sweeney (Janesville)                         4.         4 Chris Higgins (Watertown)
2.        73 Chris Nelson (Cottage Grove)                 5.         57 Tim Seitz (Edgerton)
3.        3 Rory Padfield (Stoughton)                         6.         5 Peter Shelley (Edgerton)

Bandit Feature #2:    Laps:    18
1.        73 Chris Nelson (Cottage Grove)                 4.         41 Brian Paulson (Edgerton)
2.        57 Tim Seitz (Edgerton)                                5.         99 Jordan Hill (Black Earth)
3.        4 Chris Higgins (Watertown)                         6.         21 Ron Nelson (Utica)
Overall Champion: 73 Chris Nelson (Cottage Grove)
L.Chc 1: 10 L: 20 Bobby Bishofberger (Ft. Atkinson), 41 Nick Newton (Jefferson), 33 Kris Shockley (Janesville)
L.Chc 2: 10 L: 8 Jay Williams (Janesville), 94 Mike Storkson (Madison), 8 Jim Klement (Ft. Atkinson)

Jefferson Speedway - Date: September 27, 2003
Event: 23rd Annual Pepsi Wisconsin State Championships (night one)
and Kearns Motor Car Company 50
Late Model (Kearns) Feature Finish:    Laps:    50
1.        75 Mike Beyer (Machesney Park IL)           10.         19 Randy Breunig (Columbus)
2.        02 Ricky Builderback (Rockton IL)               11.         7 Chris Purdy (Milton)
3.        1 Charlie Mierendorf (Waterloo)                   12.         2 Jason Erickson (Cambridge)
4.        82 Chad “Squirt” Stevens (Orfordville)        13.         12 Greg Bowers (Waterloo)
5.        94 Nick Wendt (Watertown)                          14.         76 Ron Bishofberger (Ft. Atkinson)
6.        14 Scott Nottestad (Stoughton)                     15.         77 Gene Olson Jr. (Jefferson)
7.        33 Dylan Schuyler (Dousman)                    16.         52 Steve Dobbratz (Rio)
8.        97 Jimmy Jarlsberg (Cambridge)                 17.         28 Justin Switlick (Wausau)
9.        18 Andy Wendt (Watertown)                        18.         68 Ken Olson (Ft. Atkinson)
FAST QUALIFIER : 19 Randy Breunig (Columbus): 14.764 seconds
FAST DASH: 8 Lap : 33 Dylan Schuyler (Dousman)
Race of Champions: 15 lap: 75 Mike Beyer (Machesney Park IL)
CONSI: 12 Lap : Beau Bennish (Gleason), 0 Scott Hatton (Waterloo)
Qualifier 1: 25 Lap : 77 Gene Olson Jr. (Jefferson), 76 Ron Bishofberger (Ft. Atkinson)
Qualifier 2: 25 Lap : 68 Ken Olson (Ft. Atkinson), 7 Chris Purdy (Milton)

International Preview Feature: 20 lap: 9 Aaron Rude (Cambridge)
FAST QUALIFIER : 9 Aaron Rude (Cambridge): 15.863 seconds

Sportsman Preview Feature: 30 lap: 20 Bret Schmidt (Watertown)
FAST QUALIFIER : 19 Chad Reimer (Oconomowoc): 15.542 seconds
CONSI: 8 Lap : 98 J.J. Yanke (Ft. Atkinson), 100 Kevin Thompson (Palmyra)
Qualifier 1: 15 Lap : 17 Noel Ramge (Hellenville), Thomas O’Rourke (Columbus)
Qualifier 2: 15 Lap : 81 Jeramy Hayton (Palmyra), 38 Brent Gergen (Jefferson)

Hobby Stock Preview Feature: 20 lap: 89 Garrett Goth (Cottage Grove)
FAST QUALIFIER : 1 Bret Carson (Ft. Atkinson): 16.685 seconds
CONSI: 8 Lap : 9 Bill Emmons (Jefferson), 91 Scott Carson (Ft. Atkinson)
Qualifier 1: 15 Lap : 8 Chris Schoonover (Janesville), 10 Larry Moen (Madison), 3
5 Mike Punzel (Ft. Atkinson)

Bandit Preview Feature: 15 lap: 3 Rory Padfield (Stoughton)
FAST QUALIFIER : 73 Chris Nelson (Cottage Grove): 15.009 seconds
CONSI: 8 Lap : 8 Jim Klement (Ft. Atkinson), 8 Janey Kelhmke (Ft. Atkinson)
Qualifier 1: 12 Lap : 0 Troy Yohn (Waterloo), 12 Alan Petrie (Sun Prairie), 21 Ron Nelson (Utica)

One-on-One Street Drags:
4 Cylinder: John Strate (Cottage Grove)
Trucks: Clint Starks (Lake Mills)
8 Cylinder Car: Bob Rabe (Madison)