Jefferson Speedway Race Report:

logosm.gif (7515 bytes)

 Ovadal Victorious at Jefferson Speedway!
By Larry  & Jeanne Starr

June 12, 2004; Jefferson, Wis. - John Ovadal Jr. of Watertown came from a 10th place start to claim top honors in the "Papa Murphy's 50."  At the green flag Steve Dobbratz grabbed the early lead, guiding the way for 5 laps before losing the point to Chad "Squirt" Stevens.

Photo Highlights

42801a.jpg (14062 bytes)
Watertown's John Ovadal, Jr. (394) streaks across the finish ahead of Chad "Squirt" Stevens (#82) to win the Papa Murphy's Pizza 50 late model feature race Saturday night at Jefferson Speedway.
42801a.jpg (14062 bytes)
Noel Ramge (#17) was tops in the sportsman main event Saturday at Jefferson Speedway. 42801a.jpg (14062 bytes)
Watertown's Scotty Hoeft (#00) closes in on Tim Seitz (#57) on his way to victory in the international class feature Saturday at Jefferson Speedway.42801a.jpg (14062 bytes)
Terry Wangsness (#55) won another hobby stock feature Saturday at Jefferson
Speedway.
42801a.jpg (14062 bytes)
Dan Gosda (#21) was best in the bandit class feature Saturday at Jefferson.

Stevens led the way to lap 45, as Ovadal worked his way through traffic.   Closing with Stevens, on lap 37, Ovadal launched his bid for the lead, with Ovadal edging ahead on lap 46.  Stevens made a strong come back bid, but it was cut short, on lap 48, by a caution flag, for a spin in the middle of the field.  At the stripe it was Ovadal, by a slim margin, over Stevens, followed by Jason Erickson, Randy Breunig and Dobbratz.

In International action Scotty Hoeft of Watertown turned a 9th place start into a feature win, in the 20 lap main event.  It was Keith Peck out in front, at the green flag, only to turn the point over to Tim Seitz on the third circuit.  By lap 7, Hoeft had caught the leaders, entering a 3-way battle with Seitz and Aaron Rude.  Hoeft motored under Seitz on lap 9, guiding the way to the checkers.  At the finish it was Hoeft for the win, followed by Rude, Steve Allman, Seitz and Joe Cross.

Noel Ramge notched the win, in the 30 lap Sportsman division feature.  Starting inside row 5, Ramge headed toward the front, as Mark English claimed the early lead.   English surrendered the point to Dan Schmidt on lap 8, with Bobby Stough and Ramge in tow, for 2nd and 3rd.  Stough relieved Schmidt at the point on lap 13, holding off Ramge for 8 laps.  On lap 21, Ramge motored under Stough for the top spot, guiding the field to the checkers.  At the finish it was Ramge followed by Bret Schmidt, Mark Deporter, Stough and Ryan Goldade.

In Hobby Stock Action Terry Wangsness logged another feature win.  Starting from the inside of row 7, Wangsness started his journey to the checkered, as Dennis Schmidt jumped to the early lead.  Schmidt lost the point to Bret Carson on lap 12.   Carson had trouble on lap 12, handing the point to Jim Tate Jr.  Tate led the way for 5 laps before being overtaken by Wangsness.  Taking the lead on lap 18 Wangsness led the field at the finish, followed by Tate, Schmidt, Eaan Carson and Dennis Smith.

In Bandit action Dan "Big Tiny" Gosda of Sun Prairie scored his first feature win, in the 18 lap main event.  Starting 9th, Gosda headed to the point, as Tina Remsik drove to the early lead.  Remsik surrendered the point to Rory Padfield, on lap 3, with Gosda up to third.  Gosda made his way past Remsik by lap 8, closing with Padfield.  On lap 15 Gosda moved to the inside, powering past Padfield for the top spot.  At the finish it was Gosda, followed by Padfield, Allen Petrie, Troy Yohn and Remsik.

With 146 cars, in 5 divisions, it was a long night of racing at Jefferson Speedway, for round one of the "Summer Rumble."  Round two of the "Summer Rumble" is next Friday night at Columbus 151 Speedway.

Next week at Jefferson Speedway, it's "Q106 Night at the Races," with the "Goodyear Twin 35's."  That's right two, 35 lap, Late Model Features, along with a full racing program in the Late Model, Sportsman, International, Hobby Stock and Bandit divisions.  The Bandit division has been added to the schedule for this special event.

Gates open at 2:30PM, Qualifying at 4:30PM and Racing starts at 7:00PM sharp.

Jefferson Speedway is half way between Jefferson and Cambridge Wisconsin, on Highway 18.

MEDIA SUMMARY --

Late Model Division
Event Information -- 06/12/2004  Summer Rumble Round 1
Report Date: Sunday June 13, 2004  24:22:06 a.m.

* * * QUALIFYING RESULTS * * *
Plce   Car #          Driver               Home Town         Fast
----   -----   -------------------- -------------------- -------
   1    2E      Erickson, Jason       Cambridge             14.863
Number of Cars Qualified : 34
Average time of all qualifiers :   15.323


* * * Heat RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     5  2E     Erickson, Jason      Dash   Cambridge
    1     0  59E    Edmundson, Paul       Heat1
    1     1  16      Westenberg, Luke     Heat2  Watertown
    1     2  27     Chesmore, Dan        Heat3  Janesville

Number of Drivers in Heat Races:   33


* * * Consi RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     4  79K    Knight, Brent         Consi
    2     6  41     Taylor, Mike         Consi  Stoughton

Number of Drivers in Consi Races:    8


* * * LastChance RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     4  68     Olson, Ken            LChnc  Ft. Atkinson
    2     7  76      Bishofberger, Ron    LChnc  Ft. Atkinson
    3     2  87     Jarlsberg, Kyle      LChnc  Cambridge
    4     1  16      Westenberg, Luke     LChnc  Watertown
    5     6  33     Schuyler, Dylan      LChnc  Dousman
    6     5  11G    Russ Goodwin          LChnc  Beloit

Number of Drivers in LastChance Races:   14


* * * Feature RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1    10  94     Ovadal, John Jr.     Feat   Watertown
    2     3  82     Stevens, Chad        Feat   Orfordsville
    3    13  2E     Erickson, Jason       Feat   Cambridge
    4    11  19B    Breunig, Randy        Feat   Columbus
    5     4  52D    Dobbratz, Steve       Feat   Rio
    6     7  97S    Schuler, Jason        Feat
    7     8  11S    Sanden, Beau          Feat   Janesville
    8     5  56     Mattrisch, Don       Feat   Ft. Atkinson
    9     0  68     Olson, Ken            Feat   Ft. Atkinson
   10    12  14     Nottestad, Scott      Feat   Stoughton
   11    14  27     Chesmore, Dan         Feat   Janesville
   12     0  16     Westenberg, Luke     Feat   Watertown
   13     0  76     Bishofberger, Ron    Feat   Ft. Atkinson
   14     0  33     Schuyler, Dylan       Feat   Dousman
   15     0  87     Jarlsberg, Kyle       Feat   Cambridge
   16     6  22     Gronert, Jasper       Feat   Ft. ATkinson
   17     1  44     Behlke, Roger         Feat   Jefferson
   18     9  4T     Thoma, Jason          Feat   Jefferson
   19     0  11G    Russ Goodwin          Feat   Beloit
   20     2  71N    Noble, Tim            Feat

Number of Drivers in Feature Races:   20

MEDIA SUMMARY -- International Division
* * * QUALIFYING RESULTS * * *
Plce   Car #          Driver               Home Town       Fast
----   -----   -------------------- -------------------- -------
   1    79      Allman, Steve         Oconomowoc            17.387
Number of Cars Qualified : 10
Average time of all qualifiers :   18.081


* * * Heat A RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     3  57     Seitz, Tim            Heat   Edgerton

Number of Drivers in Heat A Races:   10


* * * Feature RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     9  00     Hoeft, Scotty        Feat   Watertown
    2     7  70     Rude, Aaron          Feat   Cambridge
    3    10  79     Allman, Steve         Feat   Oconomowoc
    4     5  57     Seitz, Tim            Feat   Edgerton
    5     6  67     Cross, Joe            Feat   Sun Prairie

Number of Drivers in Main Races:   10

MEDIA SUMMARY -- Sportsman Division
* * * QUALIFYING RESULTS * * *
Plce   Car #          Driver               Home Town         Fast
----   -----   -------------------- -------------------- -------
   1    28      Deporter, Mark        Ft. Atkinson           15.760
Number of Cars Qualified : 28
Average time of all qualifiers :   16.241


* * * Heat A RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     3  17B    Bingham, Mike         Heat1  Milton
    1     2  5       Rucks, Clifford      Heat2   Cottage Grove
    1     1  94     Henning, Craig       Heat3  Helenville
    1     4  42     Reents, Tom          Heat4  Janesville

Number of Drivers in Heat A Races:   31


* * * Last Chance RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1    13  8       Schoonover, Kris     LChnc   Janesville
    2     9  38     Gergen, Brent        LChnc  Jefferson
    3     2  17B    Bingham, Mike         LChnc  Milton
    4     7  2P     Padfield, Kyle       LChnc  Edgerton

Number of Drivers in Heat C Races:   15


* * * Feature RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     9  17R    Ramge, Noel           Feat   Hellenville
    2    13  20S    Schmidt, Bret         Feat   Watertown
    3    12  28     Deporter, Mark        Feat   Ft. Atkinson
    4     4  27S    Stough, Bobby         Feat
    5    11  39     Goldade, Ryan         Feat   Stoughton

Number of Drivers in Main Races:   18

MEDIA SUMMARY -- Hobby Stock Division
* * * QUALIFYING RESULTS * * *
Plce   Car #          Driver               Home Town         Fast
----   -----   -------------------- -------------------- -------
   1    55      Wangsness, Terry      Delavan                16.720
Number of Cars Qualified : 28
Average time of all qualifiers :   17.762


* * * Heat RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     2  89P    Pillar, Brian         Heat1
    1     1  7       Carson, Scott         Heat2  Ft. Atkinson
    1     1  99R    Robinson, Johnny II  Heat3  Beloit

Number of Drivers in Heat A Races:   29


* * * Last Chance RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1    13  99K    Keeser, Lincoln       LChnc  Whitewater
    2     4  56     Strasburg, Randy     LChnc  Jefferson
    3    11  4      Higgins, Chris       LChnc  Watertown
    4     8  7       Carson, Scott         LChnc  Ft. Atkinson

Number of Drivers in Heat C Races:   14


* * * Feature RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1    13  55     Wangsness, Terry     Feat   Delavan
    2     5  27     Tate, Jim Jr.        Feat   Watertown
    3     7  19     Schmidt, Dennis      Feat   Johnson Creek
    4     9  2C     Carson, Eaan         Feat   Ft. Atkinson
    5     2  08     Smith, Dennis        Feat   Beloit

Number of Drivers in Main Races:   18

MEDIA SUMMARY -- Bandit Division
* * * QUALIFYING RESULTS * * *
Plce   Car #          Driver               Home Town         Fast
----   -----   -------------------- -------------------- -------
   1    42SE    Selsing, Bobby        Fort Atkinson          15.903
Number of Cars Qualified : 41

* * * Heat A RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     0  17     Scheel, Shaun        heat1  Lake Mills
    1     0  8       Williams, Jay         Hea2   Janesville
    1     0  94     Storkson, Mike       Heat3  Madison
    1     0  3       Padfield, Rory       Heat4   Stoughton

Number of Drivers in Heat A Races:   41

* * * Last Chance RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     0  2Y     Yohn, Tom             LChnc
    2     0  98     Bleeker, Tom         LChnc
    3     0  94     Storkson, Mike       LChnc  Madison
    4     0  27S    Schuette, Tom         LChnc  Sullivan

Number of Drivers in Last Chance Races:   14

* * * Main RESULTS * * *
Place Start Car #       Driver           Event    Home Town
----- ----- ----- --------------------- -----  --------------------
    1     9  21G    Gosda, Dan            Feat   Sun Prairie
    2     5  3       Padfield, Rory       Feat    Stoughton
    3     3  12P    Petrie, Allen Jr.    Feat   Sun Prairie
    4     8  X      Yohn, Troy           Feat   Waterloo
    5     1  98R    Remsik, Tina          Feat