logosm.gif (7515 bytes)

Race Results
Event Date 05/12/2007

B&M Electric 50


Late Model


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
62  Jeff Steenbergen  Waupun  14.310 
99  Doug Hahn  Whitewater  14.329 
33  Dylan Schuyler  Jefferson  14.373 
52  Steve Dobbratz  Rio  14.419 
71  John Ovadal  Watertown  14.425 
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge  14.453 
44  Roger Behlke    14.473 
19  Chad Reimer  Watertown  14.498 
104  Noel Ramge    14.516 
10  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson  14.537 
11  Chris Quam  Stoughton  14.557 
12  68  Ken Olson  Fort Atkinson  14.572 
13  71  Jason Deppe  Waterloo  14.573 
14  50  Tim Noble    14.593 
15  11  Tim Petrie  Fort Atkinson  14.606 
16  Chuck Duncan  Milwaukee  14.698 
17  14  Kyle Taylor  Stoughton  14.714 
18  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie  14.830 
19  29  Scott Lindsay  Dousman  14.830 
20  79  Justin Schultz  Rio  14.878 
21  Erin Friakus    14.987 
22  20  Colin Bamke    15.593 
23  17  James Oxtoby  Pell Lake  16.045 
24  27  Tom Schuette  Fort Atkinson  999.000 
25  21  Ryan Zielski  Oconomowoc  999.000 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
52  Steve Dobbratz  Rio 
99  Doug Hahn  Whitewater 
62  Jeff Steenbergen  Waupun 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
71  John Ovadal  Watertown 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
79  Justin Schultz  Rio 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
Chuck Duncan  Milwaukee 
29  Scott Lindsay  Dousman 
14  Kyle Taylor  Stoughton 
Erin Friakus   
17  James Oxtoby  Pell Lake 
Heat 2
20  Colin Bamke   
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
99  Doug Hahn  Whitewater 
68  Ken Olson  Fort Atkinson 
44  Roger Behlke   
52  Steve Dobbratz  Rio 
Heat 3
50  Tim Noble   
71  John Ovadal  Watertown 
71  Jason Deppe  Waterloo 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
104  Noel Ramge   
Chris Quam  Stoughton 
62  Jeff Steenbergen  Waupun 
19  Chad Reimer  Watertown 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
79  Justin Schultz  Rio 
Chuck Duncan  Milwaukee 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
50  Tim Noble   
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
14  Kyle Taylor  Stoughton 
Erin Friakus   
29  Scott Lindsay  Dousman 
17  James Oxtoby  Pell Lake 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
12  99  Doug Hahn  Whitewater 
11  33  Dylan Schuyler  Jefferson 
71  Jason Deppe  Waterloo 
Chris Quam  Stoughton 
104  Noel Ramge   
71  John Ovadal  Watertown 
10  52  Steve Dobbratz  Rio 
13  62  Jeff Steenbergen  Waupun 
14  87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
10  68  Ken Olson  Fort Atkinson 
11  19  Chad Reimer  Watertown 
12  18  50  Tim Noble   
13  44  Roger Behlke   
14  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
15  15  79  Justin Schultz  Rio 
16  17  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
17  16  Chuck Duncan  Milwaukee 
18  20  Colin Bamke   

International


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
23  Casey Strese  Watertown  16.857 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson  16.958 
Kyle Rfiedner  Waunakee  17.000 
90  Kyle Smith  Lake Mills  17.036 
67  Joe Cross  Sun Prairie  17.052 
31  Ken Au  Jefferson  17.065 
4D  Branton Riedner  Waunakee  17.075 
57  Mark English  Janesville  17.078 
57  Pete Seitz  Edgerton  17.155 
10  77  Mike Winters  Sun Prairie  17.252 
11  Shaun Magsamen  Watertown  17.255 
12  05  Ashley Smith  Lake Mills  17.255 
13  21  Rodney Mundt    17.267 
14  17  Mike Bingham  Milton  17.328 
15  27  James Bell  Brodhead  17.408 
16  56  Don Munns  Evansville  17.495 
17  Peter Shelley    17.729 
18  99  keryn Hopwood  Madison  17.753 
19  31  Michael Heimann  Waunakee  17.887 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
67  Joe Cross  Sun Prairie 
31  Ken Au  Jefferson 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
Kyle Rfiedner  Waunakee 
23  Casey Strese  Watertown 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
99  keryn Hopwood  Madison 
Peter Shelley   
27  James Bell  Brodhead 
56  Don Munns  Evansville 
00  Scott Hoeft  Watertown 
31  Michael Heimann  Waunakee 
Heat 2
05  Ashley Smith  Lake Mills 
57  Mark English  Janesville 
31  Ken Au  Jefferson 
17  Mike Bingham  Milton 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
Heat 3
4D  Branton Riedner  Waunakee 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
23  Casey Strese  Watertown 
Kyle Rfiedner  Waunakee 
Shaun Magsamen  Watertown 
57  Pete Seitz  Edgerton 
21  Rodney Mundt   

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
99  keryn Hopwood  Madison 
56  Don Munns  Evansville 
00  Scott Hoeft  Watertown 
17  Mike Bingham  Milton 
21  Rodney Mundt   
Peter Shelley   
27  James Bell  Brodhead 
31  Michael Heimann  Waunakee 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
4D  Branton Riedner  Waunakee 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
10  61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
12  Kyle Rfiedner  Waunakee 
11  23  Casey Strese  Watertown 
57  Pete Seitz  Edgerton 
57  Mark English  Janesville 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
10  31  Ken Au  Jefferson 
11  77  Mike Winters  Sun Prairie 
12  15  00  Scott Hoeft  Watertown 
13  14  56  Don Munns  Evansville 
14  16  17  Mike Bingham  Milton 
15  13  99  keryn Hopwood  Madison 
16  Shaun Magsamen  Watertown 

Sportsman


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
26  Scott Riedner  Waunakee  15.100 
72  Greg Ovadal  Franksville  15.169 
42  Tom Reents  Janesville  15.238 
31  David Oswald  Cottage Grove  15.305 
Luke Padfield  Jefferson  15.437 
39  Ken Scott  Rio  15.465 
James Helmer  Oconomowoc  15.538 
19  Dan Schmidt  Watertown  15.546 
Chris Ehrhart  Deerfield  15.627 
10  52  Brandon Sletten  Madison  15.638 
11  Shaun Scheel  Lake Mills  15.643 
12  98  Jeff Kohlhoff  Watertown  15.672 
13  67  Russell Nichelson  Stoughton  15.713 
14  36  Van RC Ransull  Madison  15.735 
15  30  Scott Scholl  Pewaukee  15.753 
16  41  Dick Reents  Portage  15.810 
17  21  DAn Gosda  DeForest  15.821 
18  Jody Krueger  Edgerton  15.927 
19  20  Kody Hubred  Cambridge  15.931 
20  22  Brady Lilly  Milton  15.972 
21  45  Nick Balis  Edgerton  16.002 
22  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson  16.224 
23  82  Mike Acheson  Watertown  16.333 
24  Mark Joyner  Palmyra  16.345 
25  18  Roger Stephenson    16.500 
26  92  Andy Bauler  Fort Atkinson  18.141 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
26  Scott Riedner  Waunakee 
42  Tom Reents  Janesville 
72  Greg Ovadal  Franksville 
39  Ken Scott  Rio 
31  David Oswald  Cottage Grove 
Luke Padfield  Jefferson 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
Mark Joyner  Palmyra 
82  Mike Acheson  Watertown 
22  Brady Lilly  Milton 
18  Roger Stephenson   
92  Andy Bauler  Fort Atkinson 
45  Nick Balis  Edgerton 
Heat 2
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
72  Greg Ovadal  Franksville 
Jody Krueger  Edgerton 
19  Dan Schmidt  Watertown 
39  Ken Scott  Rio 
52  Brandon Sletten  Madison 
36  Van RC Ransull  Madison 
31  David Oswald  Cottage Grove 
41  Dick Reents  Portage 
Heat 3
Chris Ehrhart  Deerfield 
42  Tom Reents  Janesville 
26  Scott Riedner  Waunakee 
Shaun Scheel  Lake Mills 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
Luke Padfield  Jefferson 
30  Scott Scholl  Pewaukee 
James Helmer  Oconomowoc 
21  DAn Gosda  DeForest 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
30  Scott Scholl  Pewaukee 
Jody Krueger  Edgerton 
22  Brady Lilly  Milton 
Mark Joyner  Palmyra 
41  Dick Reents  Portage 
82  Mike Acheson  Watertown 
18  Roger Stephenson   
21  DAn Gosda  DeForest 
10  92  Andy Bauler  Fort Atkinson 
11  45  Nick Balis  Edgerton 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
Chris Ehrhart  Deerfield 
13  26  Scott Riedner  Waunakee 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
12  72  Greg Ovadal  Franksville 
14  James Helmer  Oconomowoc 
11  42  Tom Reents  Janesville 
Luke Padfield  Jefferson 
36  Van RC Ransull  Madison 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
10  19  Dan Schmidt  Watertown 
11  Shaun Scheel  Lake Mills 
12  15  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
13  52  Brandon Sletten  Madison 
14  17  Jody Krueger  Edgerton 
15  18  22  Brady Lilly  Milton 
16  10  31  David Oswald  Cottage Grove 
17  39  Ken Scott  Rio 
18  16  30  Scott Scholl  Pewaukee 

Hobby Stock


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
Jason Elliott  Evansville  16.588 
10  larry Moen  Madison  16.700 
92  Kyle Stark  Waterloo  16.707 
31  Ken Au  Jefferson  16.720 
80  Mike Meyers  Town of Beloit  16.777 
60  Chet Paffel  Newerk Township  16.798 
11  Steven Sauer  Waterloo  16.818 
96  Alan Dorn  Waterlou  16.832 
33  Jim Robinson  Orfordville  16.928 
10  88  Roger Stephenson  Cambridge  16.950 
11  27  Jim Tate Jr.  Watertown  17.047 
12  J10  Nick Golich    17.053 
13  42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson  17.058 
14  19  Jared Sutherland    17.124 
15  29  Mike Manley  Fort Atkinson  17.248 
16  55  PJ Johnson  Stoughton  17.402 
17  Eaan Carson  Ft. Atkinson  17.425 
18  41  Nick Newton  Jefferson  17.433 
19  05  Rob Nuti  Stoughton  17.492 
20  22  Chester Williams  Waukesha  17.529 
21  43  Scott Bush  Fort Atkinson  17.689 
22  Jay Williams  Milton  17.845 
23  Shane Schlieve  Waukesha  18.302 
24  61  Duane Pernot  Evansville  18.496 
25  52  Peter Elgas  Janesille  19.425 
26  55  Chris Lyngatti    20.841 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
60  Chet Paffel  Newerk Township 
92  Kyle Stark  Waterloo 
10  larry Moen  Madison 
Jason Elliott  Evansville 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
11  Steven Sauer  Waterloo 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
43  Scott Bush  Fort Atkinson 
22  Chester Williams  Waukesha 
05  Rob Nuti  Stoughton 
Jay Williams  Milton 
Shane Schlieve  Waukesha 
61  Duane Pernot  Evansville 
55  Chris Lyngatti   
Heat 2
10  larry Moen  Madison 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
96  Alan Dorn  Waterlou 
41  Nick Newton  Jefferson 
55  PJ Johnson  Stoughton 
19  Jared Sutherland   
J10  Nick Golich   
52  Peter Elgas  Janesille 
Heat 3
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
Jason Elliott  Evansville 
11  Steven Sauer  Waterloo 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
92  Kyle Stark  Waterloo 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
33  Jim Robinson  Orfordville 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
43  Scott Bush  Fort Atkinson 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
Jay Williams  Milton 
41  Nick Newton  Jefferson 
05  Rob Nuti  Stoughton 
55  Chris Lyngatti   
Shane Schlieve  Waukesha 
61  Duane Pernot  Evansville 
22  Chester Williams  Waukesha 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
12  10  larry Moen  Madison 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
96  Alan Dorn  Waterlou 
11  92  Kyle Stark  Waterloo 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
11  Steven Sauer  Waterloo 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
13  Jason Elliott  Evansville 
J10  Nick Golich   
10  17  41  Nick Newton  Jefferson 
11  18  05  Rob Nuti  Stoughton 
12  16  Jay Williams  Milton 
13  80  Mike Meyers  Town of Beloit 
14  19  Jared Sutherland   
15  88  Roger Stephenson  Cambridge 
16  14  33  Jim Robinson  Orfordville 
17  15  29  Mike Manley  Fort Atkinson 

Bandit


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
Kyle Watters  Stoughton  14.258 
35  Gary Stark  Waunakee  14.280 
Stephen Scheel  Lake Mills  14.572 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson  14.584 
77  Sean Watters  Sun Prairie  14.680 
Rory Padfield  Stoughton  14.728 
135  Robert Lange  Fort Atkinson  14.740 
Czesynski  Oconomowoc  14.950 
27  Kyle Padfield  Stoughton  15.100 
10  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee  15.105 
11  89  Chad Olds  Whitewater  15.250 
12  Jody Schmidt E  Belleville  15.264 
13  25  Darren Brown  jefferson  15.264 
14  20  Brian Nelson  Durand, IL  15.387 
15  Dennis Johnson  Watertown  15.400 
16  Kenny Christenson  Oconomowoc  15.457 
17  82  Mark Dewey  South Beloit, IL  15.502 
18  10  Roger Schultz  Rockford  15.535 
19  90  Titus Helgastade  Edgerton  15.638 
20  38  Matt McKinney    15.993 
21  16  James Bohling  Fort Atkinson  16.494 
22  JR1  Albert Watters  Madison  16.978 
23  11  John Clausy    17.443 
24  76  Al Stillman    17.692 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Rory Padfield  Stoughton 
77  Sean Watters  Sun Prairie 
35  Gary Stark  Waunakee 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
Stephen Scheel  Lake Mills 
Kyle Watters  Stoughton 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
86  Tony Ciano  Janesville 
90  Titus Helgastade  Edgerton 
JR1  Albert Watters  Madison 
76  Al Stillman   
16  James Bohling  Fort Atkinson 
11  John Clausy   
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
38  Matt McKinney   
Heat 2
35  Gary Stark  Waunakee 
20  Brian Nelson  Durand, IL 
Czesynski  Oconomowoc 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
Jody Schmidt E  Belleville 
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
Kenny Christenson  Oconomowoc 
Rory Padfield  Stoughton 
Heat 3
77  Sean Watters  Sun Prairie 
Kyle Watters  Stoughton 
89  Chad Olds  Whitewater 
135  Robert Lange  Fort Atkinson 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
25  Darren Brown  jefferson 
Dennis Johnson  Watertown 
Stephen Scheel  Lake Mills 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
90  Titus Helgastade  Edgerton 
86  Tony Ciano  Janesville 
Dennis Johnson  Watertown 
Kenny Christenson  Oconomowoc 
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
16  James Bohling  Fort Atkinson 
JR1  Albert Watters  Madison 
76  Al Stillman   
11  John Clausy   

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
13  Kyle Watters  Stoughton 
10  77  Sean Watters  Sun Prairie 
14  35  Gary Stark  Waunakee 
12  Stephen Scheel  Lake Mills 
20  Brian Nelson  Durand, IL 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
11  81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
Rory Padfield  Stoughton 
89  Chad Olds  Whitewater 
10  18  Kenny Christenson  Oconomowoc 
11  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
12  17  Dennis Johnson  Watertown 
13  16  86  Tony Ciano  Janesville 
14  25  Darren Brown  jefferson 
15  135  Robert Lange  Fort Atkinson 
16  15  90  Titus Helgastade  Edgerton 
17  Czesynski  Oconomowoc 
18  Jody Schmidt E  Belleville