logosm.gif (7515 bytes)

Race Results
Event Date 06/16/2007

Rivers Edge Farm Mkt 50


Late Model


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
33  Dylan Schuyler  Jefferson  14.514 
104  Noel Ramge    14.554 
99  Doug Hahn  Whitewater  14.557 
44  Roger Behlke    14.596 
19  Chad Reimer  Watertown  14.600 
71  John Ovadal  Watertown  14.630 
52  Steve Dobbratz  Rio  14.670 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson  14.690 
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge  14.722 
10  Chris Quam  Stoughton  14.723 
11  71  Jason Deppe  Waterloo  14.724 
12  68  Ken Olson  Fort Atkinson  14.742 
13  50  Tim Noble    14.771 
14  98  Rob Graham    14.785 
15  12  Greg Bowers  Waterloo  14.808 
16  11  Trent Erdman  Fort Atkinson  14.813 
17  79  Justin Schultz  Rio  14.841 
18  11  Tim Petrie  Fort Atkinson  14.869 
19  Chuck Duncan  Milwaukee  14.882 
20  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie  14.893 
21  21  Ryan Zielski  Oconomowoc  14.930 
22  29  Scott Lindsay  Dousman  14.995 
23  49  Tory Adams  Madison  15.135 
24  50  Norbert Seberstein    15.295 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
19  Chad Reimer  Watertown 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
71  John Ovadal  Watertown 
44  Roger Behlke   
104  Noel Ramge   
99  Doug Hahn  Whitewater 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
49  Tory Adams  Madison 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
Chuck Duncan  Milwaukee 
79  Justin Schultz  Rio 
21  Ryan Zielski  Oconomowoc 
29  Scott Lindsay  Dousman 
50  Norbert Seberstein   
Heat 2
98  Rob Graham   
Chris Quam  Stoughton 
44  Roger Behlke   
104  Noel Ramge   
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
68  Ken Olson  Fort Atkinson 
11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
Heat 3
50  Tim Noble   
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
19  Chad Reimer  Watertown 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
52  Steve Dobbratz  Rio 
99  Doug Hahn  Whitewater 
12  Greg Bowers  Waterloo 
71  John Ovadal  Watertown 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
Chuck Duncan  Milwaukee 
12  Greg Bowers  Waterloo 
79  Justin Schultz  Rio 
11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
49  Tory Adams  Madison 
21  Ryan Zielski  Oconomowoc 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
50  Norbert Seberstein   
10  29  Scott Lindsay  Dousman 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
12  33  Dylan Schuyler  Jefferson 
Chris Quam  Stoughton 
14  87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
71  John Ovadal  Watertown 
10  44  Roger Behlke   
52  Steve Dobbratz  Rio 
13  104  Noel Ramge   
18  11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
10  98  Rob Graham   
11  11  99  Doug Hahn  Whitewater 
12  50  Tim Noble   
13  71  Jason Deppe  Waterloo 
14  19  Chad Reimer  Watertown 
15  68  Ken Olson  Fort Atkinson 
16  15  Chuck Duncan  Milwaukee 
17  16  12  Greg Bowers  Waterloo 
18  17  79  Justin Schultz  Rio 

International


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
67  Joe Cross  Sun Prairie  16.842 
57  Mark English  Janesville  16.868 
Kyle Riedner  Waunakee  16.998 
17  Mike Bingham  Milton  17.052 
31  Ken Au  Jefferson  17.069 
4D  Brandon Riedner  Waunakee  17.118 
05  Ashley Smith  Lake Mills  17.135 
32  Cody Strese  Watertown  17.154 
90  Kyle Smith  Lake Mills  17.171 
10  23  Casey Strese  Watertown  17.186 
11  61  Chris Gottschalk  Jeffferson  17.190 
12  27  James Bell  Brodhead  17.222 
13  77  Mike Winters  Sun Prairie  17.250 
14  57  Pete Seitz  Edgerton  17.275 
15  00  Scott Hoeft  Watertown  17.335 
16  98  Tom Bleecker  Watertown  17.427 
17  Jeofry Jenson    17.452 
18  Shaun Magsamen  Watertown  17.500 
19  21  Rodney Mundt  Lake Mills  17.501 
20  56  Jon Bue Ira    17.565 
21  Peter Shelley  Edgerton  17.669 
22  07  Craig Knapp  Whitewater  17.727 
23  31  Michael Heimann  Waunakee  17.920 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
31  Ken Au  Jefferson 
4D  Brandon Riedner  Waunakee 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
57  Mark English  Janesville 
Kyle Riedner  Waunakee 
17  Mike Bingham  Milton 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
Peter Shelley  Edgerton 
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
Jeofry Jenson   
07  Craig Knapp  Whitewater 
56  Jon Bue Ira   
31  Michael Heimann  Waunakee 
Shaun Magsamen  Watertown 
Heat 2
23  Casey Strese  Watertown 
57  Mark English  Janesville 
4D  Brandon Riedner  Waunakee 
57  Pete Seitz  Edgerton 
27  James Bell  Brodhead 
17  Mike Bingham  Milton 
32  Cody Strese  Watertown 
98  Tom Bleecker  Watertown 
Heat 3
90  Kyle Smith  Lake Mills 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
31  Ken Au  Jefferson 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
Kyle Riedner  Waunakee 
00  Scott Hoeft  Watertown 
05  Ashley Smith  Lake Mills 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
57  Pete Seitz  Edgerton 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
00  Scott Hoeft  Watertown 
07  Craig Knapp  Whitewater 
56  Jon Bue Ira   
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
31  Michael Heimann  Waunakee 
98  Tom Bleecker  Watertown 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
32  Cody Strese  Watertown 
23  Casey Strese  Watertown 
11  57  Mark English  Janesville 
4D  Brandon Riedner  Waunakee 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
12  67  Joe Cross  Sun Prairie 
10  Kyle Riedner  Waunakee 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
27  James Bell  Brodhead 
10  31  Ken Au  Jefferson 
11  14  77  Mike Winters  Sun Prairie 
12  13  57  Pete Seitz  Edgerton 
13  15  00  Scott Hoeft  Watertown 
14  17  Mike Bingham  Milton 
15  16  07  Craig Knapp  Whitewater 
16  61  Chris Gottschalk  Jeffferson 

Sportsman


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
26  Scott Riedner  Waunakee  15.280 
42  Tom Reents  Janesville  15.390 
39  Ken Scott  Rio  15.455 
Luke Padfield  Jefferson  15.480 
Michael Heelein  Oregon  15.547 
Chris Ehrhart  Deerfield  15.560 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown  15.587 
Mark Joyner  Palmyra  15.655 
38  Brent Gergen  Jefferson  15.676 
10  19  Dan Schmidt  Watertown  15.680 
11  55  Terry Wangsness  Delavan  15.708 
12  36  Van RC Ransull  Madison  15.712 
13  67  Russell Nichelson  Stoughton  15.736 
14  72  Greg Ovadal  Franksville  15.750 
15  76  B Erickson.J.  Cambridge  15.762 
16  22  Brady Lilly  Milton  15.777 
17  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson  15.790 
18  Shaun Scheel  Lake Mills  15.800 
19  82  Mike Acheson  Watertown  15.840 
20  19  John Handeland    15.960 
21  Jody Krueger  Edgerton  16.014 
22  52  Brandon Sletten  Madison  16.033 
23  41  Dick Reents  Portage  16.060 
24  45  Nick Balis  Edgerton  16.081 
25  13  Jim Klement  Fort Atkinson  16.518 
26  18  Nick Klettke  Fort Atkinson  17.389 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Chris Ehrhart  Deerfield 
39  Ken Scott  Rio 
Luke Padfield  Jefferson 
Michael Heelein  Oregon 
42  Tom Reents  Janesville 
26  Scott Riedner  Waunakee 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
41  Dick Reents  Portage 
82  Mike Acheson  Watertown 
45  Nick Balis  Edgerton 
19  John Handeland   
52  Brandon Sletten  Madison 
13  Jim Klement  Fort Atkinson 
18  Nick Klettke  Fort Atkinson 
Jody Krueger  Edgerton 
Heat 2
22  Brady Lilly  Milton 
Shaun Scheel  Lake Mills 
72  Greg Ovadal  Franksville 
36  Van RC Ransull  Madison 
42  Tom Reents  Janesville 
Chris Ehrhart  Deerfield 
19  Dan Schmidt  Watertown 
Mark Joyner  Palmyra 
Heat 3
55  Terry Wangsness  Delavan 
26  Scott Riedner  Waunakee 
39  Ken Scott  Rio 
76  B Erickson.J.  Cambridge 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
38  Brent Gergen  Jefferson 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
22  Brady Lilly  Milton 
82  Mike Acheson  Watertown 
Shaun Scheel  Lake Mills 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
41  Dick Reents  Portage 
52  Brandon Sletten  Madison 
19  John Handeland   
13  Jim Klement  Fort Atkinson 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
13  26  Scott Riedner  Waunakee 
72  Greg Ovadal  Franksville 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
Mark Joyner  Palmyra 
11  39  Ken Scott  Rio 
55  Terry Wangsness  Delavan 
38  Brent Gergen  Jefferson 
76  B Erickson.J.  Cambridge 
19  Dan Schmidt  Watertown 
10  14  22  Brady Lilly  Milton 
11  10  Chris Ehrhart  Deerfield 
12  67  Russell Nichelson  Stoughton 
13  16  Shaun Scheel  Lake Mills 
14  15  82  Mike Acheson  Watertown 
15  12  42  Tom Reents  Janesville 
16  18  41  Dick Reents  Portage 
17  36  Van RC Ransull  Madison 
18  17  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 

Hobby Stock


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
27  Jim Tate Jr.  Watertown  16.482 
33  Jim Robinson  Orfordville  16.676 
52  Peter Elgas  Janesille  16.756 
96  Alan Dorn  Waterlou  16.785 
80  Mike Meyers  Town of Beloit  16.795 
11  Steven Sauer  Waterloo  16.801 
92  Kyle Stark  Waterloo  16.803 
60  Chet Paffel  Newerk Township  16.814 
88  Roger Stephenson  Cambridge  16.882 
10  42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson  16.897 
11  96  Tim Lange  Genoa, IL  16.982 
12  19  Dennis Schmidt  Johnson Creek  16.982 
13  Eaan Carson  Ft. Atkinson  17.008 
14  50  Jim Schmidt  Jefferson  17.045 
15  29  Mike Manley  Fort Atkinson  17.076 
16  39  Alex Papini  Machesney Park  17.084 
17  43  Scott Bush  Fort Atkinson  17.113 
18  J10  Nick Golich    17.252 
19  Jay Williams  Milton  17.295 
20  41  Nick Newton  Jefferson  17.334 
21  55  PJ Johnson  Stoughton  17.346 
22  89  Lincoln Keeser    17.347 
23  05  Rob Nuti  Stoughton  17.437 
24  56  Randy Strasburg  jefferson  17.890 
25  61  Duane Pernot  Evansville  18.159 
26  97  Joe Vesterdahl    18.397 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
52  Peter Elgas  Janesille 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
11  Steven Sauer  Waterloo 
96  Alan Dorn  Waterlou 
33  Jim Robinson  Orfordville 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
05  Rob Nuti  Stoughton 
55  PJ Johnson  Stoughton 
Jay Williams  Milton 
41  Nick Newton  Jefferson 
89  Lincoln Keeser   
56  Randy Strasburg  jefferson 
97  Joe Vesterdahl   
61  Duane Pernot  Evansville 
Heat 2
39  Alex Papini  Machesney Park 
19  Dennis Schmidt  Johnson Creek 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
33  Jim Robinson  Orfordville 
96  Alan Dorn  Waterlou 
11  Steven Sauer  Waterloo 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
J10  Nick Golich   
50  Jim Schmidt  Jefferson 
Heat 3
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
92  Kyle Stark  Waterloo 
52  Peter Elgas  Janesille 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
96  Tim Lange  Genoa, IL 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
43  Scott Bush  Fort Atkinson 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
39  Alex Papini  Machesney Park 
05  Rob Nuti  Stoughton 
55  PJ Johnson  Stoughton 
89  Lincoln Keeser   
41  Nick Newton  Jefferson 
Jay Williams  Milton 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
61  Duane Pernot  Evansville 
56  Randy Strasburg  jefferson 
10  J10  Nick Golich   
11  97  Joe Vesterdahl   

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
12  27  Jim Tate Jr.  Watertown 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
10  52  Peter Elgas  Janesille 
96  Tim Lange  Genoa, IL 
92  Kyle Stark  Waterloo 
96  Alan Dorn  Waterlou 
11  Steven Sauer  Waterloo 
11  33  Jim Robinson  Orfordville 
14  60  Chet Paffel  Newerk Township 
10  19  Dennis Schmidt  Johnson Creek 
11  15  39  Alex Papini  Machesney Park 
12  42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
13  18  89  Lincoln Keeser   
14  16  05  Rob Nuti  Stoughton 
15  17  55  PJ Johnson  Stoughton 
16  50  Jim Schmidt  Jefferson 
17  88  Roger Stephenson  Cambridge 
18  13  80  Mike Meyers  Town of Beloit 

Bandit


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
35  Gary Stark  Waunakee  14.410 
77  Sean Watters  Sun Prairie  14.441 
Kyle Watters  Stoughton  14.487 
Stephen Scheel  Lake Mills  14.537 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson  14.691 
27  Kyle Padfield  Stoughton  14.827 
48  Steve Privett  Fall Reiver  14.848 
Shawn Scheel    14.871 
34  Dustin Yanke  Jefferson  14.953 
10  135  Robert Lange  Fort Atkinson  14.964 
11  16  Nate Lecy  Monona  14.992 
12  89  Chad Olds  Whitewater  15.036 
13  Czesynski  Oconomowoc  15.043 
14  86  Tony Ciano  Janesville  15.077 
15  Dennis Johnson  Watertown  15.097 
16  25  Darren Brown  jefferson  15.185 
17  John Remsik    15.234 
18  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee  15.245 
19  Jody Schmidt E  Belleville  15.298 
20  82  Mark Dewey  South Beloit, IL  15.313 
21  57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson  15.369 
22  24  Tyler White    15.375 
23  22  Matt McKinney    15.403 
24  16  James Bohling  Fort Atkinson  15.620 
25  13  Lucas White  Fort Atkinson  15.819 
26  76  Al Stillman    15.989 
27  21  Jolene Eck  Cambridge  17.521 
28  JR1  Nick Klettke    20.177 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Stephen Scheel  Lake Mills 
77  Sean Watters  Sun Prairie 
35  Gary Stark  Waunakee 
Kyle Watters  Stoughton 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
27  Kyle Padfield  Stoughton 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
Jody Schmidt E  Belleville 
22  Matt McKinney   
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
JR1  Nick Klettke   
57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson 
24  Tyler White   
16  James Bohling  Fort Atkinson 
76  Al Stillman   
21  Jolene Eck  Cambridge 
10  13  Lucas White  Fort Atkinson 
Heat 2
77  Sean Watters  Sun Prairie 
86  Tony Ciano  Janesville 
Stephen Scheel  Lake Mills 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
135  Robert Lange  Fort Atkinson 
89  Chad Olds  Whitewater 
Shawn Scheel   
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
25  Darren Brown  jefferson 
Heat 3
John Remsik   
Kyle Watters  Stoughton 
35  Gary Stark  Waunakee 
Czesynski  Oconomowoc 
48  Steve Privett  Fall Reiver 
34  Dustin Yanke  Jefferson 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
16  Nate Lecy  Monona 
Dennis Johnson  Watertown 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
Jody Schmidt E  Belleville 
John Remsik   
57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson 
JR1  Nick Klettke   
Dennis Johnson  Watertown 
25  Darren Brown  jefferson 
24  Tyler White   
16  James Bohling  Fort Atkinson 
22  Matt McKinney   
10  82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
11  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
12  13  Lucas White  Fort Atkinson 
13  76  Al Stillman   
14  21  Jolene Eck  Cambridge 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
12  35  Gary Stark  Waunakee 
Stephen Scheel  Lake Mills 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
135  Robert Lange  Fort Atkinson 
17  57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
48  Steve Privett  Fall Reiver 
89  Chad Olds  Whitewater 
34  Dustin Yanke  Jefferson 
10  16  John Remsik   
11  15  Jody Schmidt E  Belleville 
12  14  Czesynski  Oconomowoc 
13  10  Kyle Watters  Stoughton 
14  19  Dennis Johnson  Watertown 
15  Shawn Scheel   
16  18  JR1  Nick Klettke   
17  16  Nate Lecy  Monona 
18  11  77  Sean Watters  Sun Prairie 
19  13  86  Tony Ciano  Janesville