logosm.gif (7515 bytes)

Race Results
Event Date 06/30/2007

Independence Day Special


Late Model


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
99  Doug Hahn  Whitewater  14.507 
52  Steve Dobbratz  Rio  14.529 
33  Dylan Schuyler  Jefferson  14.567 
44  Roger Behlke    14.580 
71  John Ovadal  Watertown  14.638 
14  Kyle Taylor  Stoughton  14.651 
29  Scott Lindsay  Dousman  14.679 
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge  14.688 
104  Noel Ramge    14.718 
10  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson  14.761 
11  Chuck Duncan  Milwaukee  14.767 
12  11  Tim Petrie  Fort Atkinson  14.780 
13  71  Jason Deppe  Waterloo  14.781 
14  79  Justin Schultz  Rio  14.782 
15  68  Ken Olson  Fort Atkinson  14.826 
16  66  Curt Thompson    14.828 
17  32  Tony Koepke  Fort Atkinson  14.842 
18  Chris Quam  Stoughton  14.850 
19  Casey Johnson  Stoughton  14.884 
20  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie  14.953 
21  27  Tom Schuette  Fort Atkinson  14.956 
22  55  Ryan Levien    15.405 
23  11  Trent Erdman  Fort Atkinson  15.405 
24  Lenord Reimer    15.492 
25  49  Tory Adams  Madison  15.776 
26  Dennis Estes    15.977 
27  62  Jeff Steenbergen  Waupun  99.000 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
71  John Ovadal  Watertown 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
99  Doug Hahn  Whitewater 
52  Steve Dobbratz  Rio 
44  Roger Behlke   
14  Kyle Taylor  Stoughton 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
61  Jerry Eckhart   
Casey Johnson  Stoughton 
49  Tory Adams  Madison 
Dennis Estes   
Lenord Reimer   
55  Ryan Levien   
Heat 2
Chris Quam  Stoughton 
79  Justin Schultz  Rio 
52  Steve Dobbratz  Rio 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
14  Kyle Taylor  Stoughton 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
44  Roger Behlke   
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
66  Curt Thompson   
Heat 3
32  Tony Koepke  Fort Atkinson 
68  Ken Olson  Fort Atkinson 
71  Jason Deppe  Waterloo 
104  Noel Ramge   
71  John Ovadal  Watertown 
99  Doug Hahn  Whitewater 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
29  Scott Lindsay  Dousman 
Chuck Duncan  Milwaukee 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
68  Ken Olson  Fort Atkinson 
Chris Quam  Stoughton 
32  Tony Koepke  Fort Atkinson 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
61  Jerry Eckhart   
Casey Johnson  Stoughton 
49  Tory Adams  Madison 
Dennis Estes   
Lenord Reimer   
10  11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
11  55  Ryan Levien   

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
29  Scott Lindsay  Dousman 
87  Kyle Jarlsberg  Cambridge 
13  52  Steve Dobbratz  Rio 
10  71  John Ovadal  Watertown 
14  99  Doug Hahn  Whitewater 
79  Justin Schultz  Rio 
104  Noel Ramge   
15  68  Ken Olson  Fort Atkinson 
71  Jason Deppe  Waterloo 
10  17  32  Tony Koepke  Fort Atkinson 
11  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
12  16  Chris Quam  Stoughton 
13  14  Kyle Taylor  Stoughton 
14  11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
15  18  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
16  Chuck Duncan  Milwaukee 
17  12  33  Dylan Schuyler  Jefferson 
18  11  44  Roger Behlke   

International


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
Kyle Riedner  Waunakee  16.849 
67  Joe Cross  Sun Prairie  16.863 
05  Ashley Smith  Lake Mills  16.880 
17  Mike Bingham  Milton  16.947 
31  Ken Au  Jefferson  16.966 
57  Mark English  Janesville  16.971 
32  Cody Strese  Watertown  17.003 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson  17.064 
57  Pete Seitz  Edgerton  17.102 
10  98  Tom Bleecker  Watertown  17.113 
11  23  Casey Strese  Watertown  17.120 
12  90  Kyle Smith  Lake Mills  17.122 
13  27  James Bell  Brodhead  17.165 
14  77  Mike Winters  Sun Prairie  17.213 
15  21  Rodney Mundt  Lake Mills  17.215 
16  56  Don Munns  Evansville  17.343 
17  Scott Hoeft  Watertown  17.467 
18  Peter Shelley  Edgerton  17.690 
19  31  Michael Heimann  Waunakee  17.703 
20  07  Craig Knapp  Whitewater  17.982 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
57  Mark English  Janesville 
17  Mike Bingham  Milton 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
31  Ken Au  Jefferson 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
Kyle Riedner  Waunakee 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
Scott Hoeft  Watertown 
Peter Shelley  Edgerton 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
27  James Bell  Brodhead 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
23  Casey Strese  Watertown 
07  Craig Knapp  Whitewater 
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
56  Don Munns  Evansville 
10  31  Michael Heimann  Waunakee 
Heat 2
57  Pete Seitz  Edgerton 
98  Tom Bleecker  Watertown 
17  Mike Bingham  Milton 
32  Cody Strese  Watertown 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
31  Ken Au  Jefferson 
Kyle Riedner  Waunakee 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
10  57  Mark English  Janesville 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
Peter Shelley  Edgerton 
27  James Bell  Brodhead 
56  Don Munns  Evansville 
07  Craig Knapp  Whitewater 
31  Michael Heimann  Waunakee 
Scott Hoeft  Watertown 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
12  57  Mark English  Janesville 
17  Mike Bingham  Milton 
10  67  Joe Cross  Sun Prairie 
11  Kyle Riedner  Waunakee 
23  Casey Strese  Watertown 
57  Pete Seitz  Edgerton 
98  Tom Bleecker  Watertown 
10  05  Ashley Smith  Lake Mills 
11  31  Ken Au  Jefferson 
12  13  21  Rodney Mundt  Lake Mills 
13  15  Peter Shelley  Edgerton 
14  32  Cody Strese  Watertown 
15  14  77  Mike Winters  Sun Prairie 
16  16  27  James Bell  Brodhead 

Sportsman


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
27  Jay Kalbus  Watertown  15.190 
31  David Oswald  Cottage Grove  15.274 
39  Ken Scott  Rio  15.336 
26  Scott Riedner  Waunakee  15.418 
42  Tom Reents  Janesville  15.445 
James Helmer  Oconomowoc  15.533 
Chris Ehrhart  Deerfield  15.558 
Luke Padfield  Jefferson  15.571 
72  Greg Ovadal  Franksville  15.572 
10  19  Dan Schmidt  Watertown  15.599 
11  82  Mike Acheson  Watertown  15.650 
12  67  Russell Nichelson  Stoughton  15.679 
13  36  Van RC Ransull  Madison  15.707 
14  55  Terry Wangsness  Delavan  15.707 
15  38  Brent Gergen  Jefferson  15.708 
16  Mark Joyner  Palmyra  15.736 
17  Shaun Scheel  Lake Mills  15.740 
18  19  John Handeland    15.742 
19  52  Brandon Sletten  Madison  15.813 
20  41  Dick Reents  Portage  15.855 
21  45  Nick Balis  Edgerton  15.864 
22  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson  15.893 
23  22  Brady Lilly  Milton  15.938 
24  Jody Krueger  Edgerton  15.978 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
42  Tom Reents  Janesville 
26  Scott Riedner  Waunakee 
31  David Oswald  Cottage Grove 
James Helmer  Oconomowoc 
27  Jay Kalbus  Watertown 
39  Ken Scott  Rio 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
22  Brady Lilly  Milton 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
Jody Krueger  Edgerton 
41  Dick Reents  Portage 
19  John Handeland   
45  Nick Balis  Edgerton 
Shaun Scheel  Lake Mills 
52  Brandon Sletten  Madison 
Heat 2
31  David Oswald  Cottage Grove 
26  Scott Riedner  Waunakee 
55  Terry Wangsness  Delavan 
19  Dan Schmidt  Watertown 
James Helmer  Oconomowoc 
Luke Padfield  Jefferson 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
Mark Joyner  Palmyra 
Heat 3
38  Brent Gergen  Jefferson 
72  Greg Ovadal  Franksville 
27  Jay Kalbus  Watertown 
36  Van RC Ransull  Madison 
39  Ken Scott  Rio 
42  Tom Reents  Janesville 
82  Mike Acheson  Watertown 
Chris Ehrhart  Deerfield 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
19  John Handeland   
Jody Krueger  Edgerton 
22  Brady Lilly  Milton 
41  Dick Reents  Portage 
52  Brandon Sletten  Madison 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
38  Brent Gergen  Jefferson 
Mark Joyner  Palmyra 
Shaun Scheel  Lake Mills 
10  45  Nick Balis  Edgerton 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
11  26  Scott Riedner  Waunakee 
13  27  Jay Kalbus  Watertown 
72  Greg Ovadal  Franksville 
14  31  David Oswald  Cottage Grove 
James Helmer  Oconomowoc 
12  39  Ken Scott  Rio 
Chris Ehrhart  Deerfield 
19  Dan Schmidt  Watertown 
10  42  Tom Reents  Janesville 
10  15  19  John Handeland   
11  17  22  Brady Lilly  Milton 
12  67  Russell Nichelson  Stoughton 
13  16  Jody Krueger  Edgerton 
14  18  41  Dick Reents  Portage 
15  82  Mike Acheson  Watertown 
16  Luke Padfield  Jefferson 
17  55  Terry Wangsness  Delavan 

Hobby Stock


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
96  Tim Lange  Genoa, IL  16.555 
92  Kyle Stark  Waterloo  16.662 
27  Jim Tate Jr.  Watertown  16.670 
96  Alan Dorn  Waterlou  16.812 
80  Mike Meyers  Town of Beloit  16.848 
88  Roger Stephenson  Cambridge  16.871 
39  Alex Papini  Machesney Park  16.885 
19  Dennis Schmidt  Johnson Creek  16.885 
60  Chet Paffel  Newerk Township  16.886 
10  42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson  16.892 
11  6P  Greg Pruitt  Byron, Il  16.917 
12  33  Jim Robinson  Orfordville  16.921 
13  11  Steven Sauer  Waterloo  17.025 
14  52  Peter Elgas  Janesille  17.044 
15  55  PJ Johnson  Stoughton  17.146 
16  29  Mike Manley  Fort Atkinson  17.195 
17  05  Rob Nuti  Stoughton  17.302 
18  56  Randy Strasburg  jefferson  17.404 
19  Jay Williams  Milton  17.407 
20  Eaan Carson  Ft. Atkinson  17.506 
21  41  Nick Newton  Jefferson  17.515 
22  61  Jessie Brooks  Oregon  17.775 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
92  Kyle Stark  Waterloo 
96  Alan Dorn  Waterlou 
96  Tim Lange  Genoa, IL 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
55  PJ Johnson  Stoughton 
41  Nick Newton  Jefferson 
05  Rob Nuti  Stoughton 
61  Jessie Brooks  Oregon 
56  Randy Strasburg  jefferson 
07  Ben Barber   
Jay Williams  Milton 
Heat 2
52  Peter Elgas  Janesille 
92  Kyle Stark  Waterloo 
33  Jim Robinson  Orfordville 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
19  Dennis Schmidt  Johnson Creek 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
96  Alan Dorn  Waterlou 
Heat 3
6P  Greg Pruitt  Byron, Il 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
39  Alex Papini  Machesney Park 
96  Tim Lange  Genoa, IL 
11  Steven Sauer  Waterloo 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
60  Chet Paffel  Newerk Township 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
52  Peter Elgas  Janesille 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
55  PJ Johnson  Stoughton 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
11  Steven Sauer  Waterloo 
56  Randy Strasburg  jefferson 
41  Nick Newton  Jefferson 
05  Rob Nuti  Stoughton 
61  Jessie Brooks  Oregon 
10  07  Ben Barber   
11  Jay Williams  Milton 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
33  Jim Robinson  Orfordville 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
10  92  Kyle Stark  Waterloo 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
13  52  Peter Elgas  Janesille 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
12  42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
19  Dennis Schmidt  Johnson Creek 
10  16  29  Mike Manley  Fort Atkinson 
11  15  55  PJ Johnson  Stoughton 
12  96  Alan Dorn  Waterlou 
13  11  96  Tim Lange  Genoa, IL 
14  39  Alex Papini  Machesney Park 
15  6P  Greg Pruitt  Byron, Il 
16  14  Eaan Carson  Ft. Atkinson 

Bandit


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
35  Gary Stark  Waunakee  14.157 
77  Sean Watters  Sun Prairie  14.350 
Kyle Watters  Stoughton  14.382 
Stephen Scheel  Lake Mills  14.485 
27  Kyle Padfield  Stoughton  14.527 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson  14.589 
48  Steve Privett  Fall Reiver  14.765 
22  Matt McKinney    14.898 
Jody Schmidt E  Belleville  14.935 
10  86  Tony Ciano  Janesville  14.942 
11  34  Dustin Yanke  Jefferson  14.945 
12  Dennis Johnson Jr  Watertown  14.960 
13  71  Tim Bristol    14.980 
14  Rory Padfield  Stoughton  14.994 
15  82  Mark Dewey  South Beloit, IL  15.012 
16  89  Chad Olds  Whitewater  15.075 
17  Czesynski  Oconomowoc  15.186 
18  25  Darren Brown  jefferson  15.200 
19  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee  15.285 
20  42  Roger Munns  Fort Atkinson  15.428 
21  16  James Bohling  Fort Atkinson  15.543 
22  24  Tyler White    15.720 
23  38  Nick Klettke    15.779 
24  66  Terry Ciano Jr  Janesville  15.790 
25  77  Shaun Gonsolus  Stoughton  16.048 
26  76  Al Stillman    16.098 
27  13  Tom Bruner  Whitewater  17.588 
28  Kenny Christenson  Oconomowoc  99.000 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Stephen Scheel  Lake Mills 
77  Sean Watters  Sun Prairie 
Kyle Watters  Stoughton 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
35  Gary Stark  Waunakee 
27  Kyle Padfield  Stoughton 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
24  Tyler White   
66  Terry Ciano Jr  Janesville 
42  Roger Munns  Fort Atkinson 
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
38  Nick Klettke   
77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
76  Al Stillman   
13  Tom Bruner  Whitewater 
16  James Bohling  Fort Atkinson 
10  Kenny Christenson  Oconomowoc 
Heat 2
Stephen Scheel  Lake Mills 
77  Sean Watters  Sun Prairie 
Rory Padfield  Stoughton 
25  Darren Brown  jefferson 
Dennis Johnson Jr  Watertown 
86  Tony Ciano  Janesville 
22  Matt McKinney   
89  Chad Olds  Whitewater 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
Heat 3
Czesynski  Oconomowoc 
Kyle Watters  Stoughton 
48  Steve Privett  Fall Reiver 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
35  Gary Stark  Waunakee 
71  Tim Bristol   
34  Dustin Yanke  Jefferson 
Jody Schmidt E  Belleville 
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
24  Tyler White   
25  Darren Brown  jefferson 
Czesynski  Oconomowoc 
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
76  Al Stillman   
77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
13  Tom Bruner  Whitewater 
66  Terry Ciano Jr  Janesville 
10  89  Chad Olds  Whitewater 
11  42  Roger Munns  Fort Atkinson 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
14  35  Gary Stark  Waunakee 
12  Kyle Watters  Stoughton 
11  Stephen Scheel  Lake Mills 
34  Dustin Yanke  Jefferson 
10  27  Kyle Padfield  Stoughton 
Rory Padfield  Stoughton 
Jody Schmidt E  Belleville 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
Dennis Johnson Jr  Watertown 
10  71  Tim Bristol   
11  15  82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
12  18  Czesynski  Oconomowoc 
13  16  24  Tyler White   
14  86  Tony Ciano  Janesville 
15  17  25  Darren Brown  jefferson 
16  13  77  Sean Watters  Sun Prairie 
17  48  Steve Privett  Fall Reiver 
18  22  Matt McKinney