logosm.gif (7515 bytes)

Race Results
Event Date 07/21/2007

Miller Lite 50


Late Model


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
99  Doug Hahn  Whitewater  14.430 
52  Steve Dobbratz  Rio  14.512 
71  John Ovadal  Watertown  14.527 
33  Dylan Schuyler  Jefferson  14.543 
71  Jason Dunn  Sun Prairie  14.547 
104  Noel Ramge    14.590 
44  Roger Behlke  Jefferson  14.617 
66  Curt Thompson    14.631 
61  Jerry Eckhart    14.639 
10  14  Kyle Taylor  Stoughton  14.694 
11  Chris Quam  Stoughton  14.747 
12  71  Jason Deppe  Waterloo  14.791 
13  29  Scott Lindsay  Dousman  14.830 
14  11  Tim Petrie  Fort Atkinson  14.845 
15  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson  14.848 
16  12  Greg Bowers  Waterloo  14.855 
17  Chuck Duncan  Milwaukee  14.857 
18  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie  14.869 
19  Scottie Hatton  Waterloo  14.873 
20  Erin Friakus    14.880 
21  Casey Johnson  Stoughton  14.881 
22  68  Ken Olson  Fort Atkinson  14.902 
23  11  Trent Erdman  Fort Atkinson  14.982 
24  79  Justin Schultz  Rio  14.987 
25  27  Tom Schuette  Fort Atkinson  14.992 
26  Ed Kubicz  Whitewater  15.397 
27  17  James Oxtoby  Pell Lake  99.000 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
71  Jason Dunn  Sun Prairie 
71  John Ovadal  Watertown 
99  Doug Hahn  Whitewater 
52  Steve Dobbratz  Rio 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
104  Noel Ramge   

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
68  Ken Olson  Fort Atkinson 
11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
79  Justin Schultz  Rio 
Casey Johnson  Stoughton 
Scottie Hatton  Waterloo 
Erin Friakus   
Ed Kubicz  Whitewater 
27  Tom Schuette  Fort Atkinson 
Heat 2
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
12  Greg Bowers  Waterloo 
14  Kyle Taylor  Stoughton 
52  Steve Dobbratz  Rio 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
66  Curt Thompson   
104  Noel Ramge   
71  Jason Deppe  Waterloo 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
Heat 3
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
61  Jerry Eckhart   
71  Jason Dunn  Sun Prairie 
99  Doug Hahn  Whitewater 
71  John Ovadal  Watertown 
44  Roger Behlke  Jefferson 
Chris Quam  Stoughton 
29  Scott Lindsay  Dousman 
Chuck Duncan  Milwaukee 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
Chuck Duncan  Milwaukee 
Casey Johnson  Stoughton 
79  Justin Schultz  Rio 
12  Greg Bowers  Waterloo 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
11  Trent Erdman  Fort Atkinson 
68  Ken Olson  Fort Atkinson 
27  Tom Schuette  Fort Atkinson 
Scottie Hatton  Waterloo 
10  Ed Kubicz  Whitewater 
11  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
12  Erin Friakus   
13  17  James Oxtoby  Pell Lake 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
66  Curt Thompson   
13  52  Steve Dobbratz  Rio 
14  99  Doug Hahn  Whitewater 
11  33  Dylan Schuyler  Jefferson 
61  Jerry Eckhart   
14  Kyle Taylor  Stoughton 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
Chris Quam  Stoughton 
18  12  Greg Bowers  Waterloo 
10  71  Jason Deppe  Waterloo 
11  104  Noel Ramge   
12  29  Scott Lindsay  Dousman 
13  17  79  Justin Schultz  Rio 
14  15  Chuck Duncan  Milwaukee 
15  10  71  Jason Dunn  Sun Prairie 
16  16  Casey Johnson  Stoughton 
17  12  71  John Ovadal  Watertown 
18  44  Roger Behlke  Jefferson 

International


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
31  Ken Au  Jefferson  16.767 
67  Joe Cross  Sun Prairie  16.831 
23  Casey Strese  Watertown  16.885 
05  Ashley Smith  Lake Mills  16.951 
57  Mark English  Janesville  16.980 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson  16.995 
90  Kyle Smith  Lake Mills  17.005 
Kyle Riedner  Waunakee  17.023 
27  James Bell  Brodhead  17.053 
10  17  Mike Bingham  Milton  17.131 
11  57  Pete Seitz  Edgerton  17.163 
12  21  Rodney Mundt  Lake Mills  17.193 
13  77  Mike Winters  Sun Prairie  17.241 
14  31  Michael Heimann  Waunakee  17.656 
15  194  Craig Henning    17.744 
16  32  Russ Schuette    18.030 
17  Peter Shelley  Edgerton  18.545 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
57  Mark English  Janesville 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
32  Cody Strese  Watertown 
31  Ken Au  Jefferson 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
05  Ashley Smith  Lake Mills 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
57  Pete Seitz  Edgerton 
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
27  James Bell  Brodhead 
17  Mike Bingham  Milton 
32  Russ Schuette   
31  Michael Heimann  Waunakee 
Peter Shelley  Edgerton 
194  Craig Henning   
77  Mike Winters  Sun Prairie 
Heat 2
57  Mark English  Janesville 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
23  Casey Strese  Watertown 
31  Ken Au  Jefferson 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
Kyle Riedner  Waunakee 
05  Ashley Smith  Lake Mills 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
90  Kyle Smith  Lake Mills 
57  Mark English  Janesville 
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
10  23  Casey Strese  Watertown 
11  31  Ken Au  Jefferson 
57  Pete Seitz  Edgerton 
27  James Bell  Brodhead 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
12  67  Joe Cross  Sun Prairie 
10  17  Mike Bingham  Milton 
11  13  31  Michael Heimann  Waunakee 
12  61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
13  17  77  Mike Winters  Sun Prairie 
14  15  32  Russ Schuette   
15  16  Peter Shelley  Edgerton 

Sportsman


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
31  David Oswald  Cottage Grove  15.207 
26  Scott Riedner  Waunakee  15.263 
42  Tom Reents  Janesville  15.342 
72  Greg Ovadal  Franksville  15.515 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown  15.542 
Chris Ehrhart  Deerfield  15.596 
76  B Erickson.J.  Cambridge  15.609 
55  Terry Wangsness  Delavan  15.620 
39  Ken Scott  Rio  15.667 
10  Luke Padfield  Jefferson  15.669 
11  19  Dan Schmidt  Watertown  15.682 
12  67  Russell Nichelson  Stoughton  15.685 
13  36  Van RC Ransull  Madison  15.695 
14  82  Mike Acheson  Watertown  15.756 
15  James Helmer  Oconomowoc  15.759 
16  38  Brent Gergen  Jefferson  15.764 
17  19  John Handeland    15.770 
18  Shaun Scheel  Lake Mills  15.789 
19  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson  15.821 
20  22  Brady Lilly  Milton  15.825 
21  Mark Joyner  Palmyra  15.897 
22  41  Dick Reents  Portage  15.903 
23  Jody Krueger  Edgerton  15.930 
24  45  Nick Balis  Edgerton  16.028 
25  13  Jim Klement  Fort Atkinson  16.430 
26  61  Duane Pernot S.  Evansville  17.011 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
31  David Oswald  Cottage Grove 
42  Tom Reents  Janesville 
26  Scott Riedner  Waunakee 
72  Greg Ovadal  Franksville 
39  Ken Scott  Rio 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
Mark Joyner  Palmyra 
22  Brady Lilly  Milton 
41  Dick Reents  Portage 
61  Duane Pernot S.  Evansville 
13  Jim Klement  Fort Atkinson 
45  Nick Balis  Edgerton 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
Jody Krueger  Edgerton 
Heat 2
26  Scott Riedner  Waunakee 
38  Brent Gergen  Jefferson 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
Shaun Scheel  Lake Mills 
76  B Erickson.J.  Cambridge 
72  Greg Ovadal  Franksville 
39  Ken Scott  Rio 
Luke Padfield  Jefferson 
82  Mike Acheson  Watertown 
Heat 3
James Helmer  Oconomowoc 
31  David Oswald  Cottage Grove 
19  Dan Schmidt  Watertown 
42  Tom Reents  Janesville 
Chris Ehrhart  Deerfield 
55  Terry Wangsness  Delavan 
19  John Handeland   
36  Van RC Ransull  Madison 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
41  Dick Reents  Portage 
Mark Joyner  Palmyra 
James Helmer  Oconomowoc 
Shaun Scheel  Lake Mills 
22  Brady Lilly  Milton 
38  Brent Gergen  Jefferson 
45  Nick Balis  Edgerton 
61  Duane Pernot S.  Evansville 
Jody Krueger  Edgerton 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
13  31  David Oswald  Cottage Grove 
14  26  Scott Riedner  Waunakee 
12  42  Tom Reents  Janesville 
Luke Padfield  Jefferson 
39  Ken Scott  Rio 
10  98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
36  Van RC Ransull  Madison 
82  Mike Acheson  Watertown 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
10  16  Mark Joyner  Palmyra 
11  15  41  Dick Reents  Portage 
12  76  B Erickson.J.  Cambridge 
13  18  Shaun Scheel  Lake Mills 
14  17  James Helmer  Oconomowoc 
15  55  Terry Wangsness  Delavan 
16  19  Dan Schmidt  Watertown 
17  Chris Ehrhart  Deerfield 
18  11  72  Greg Ovadal  Franksville 

Hobby Stock


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
14  Andy Raley    16.526 
92  Kyle Stark  Waterloo  16.540 
11  Steven Sauer  Waterloo  16.610 
96  Tim Lange  Genoa, IL  16.618 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson  16.623 
Eaan Carson  Ft. Atkinson  16.664 
52  Peter Elgas  Janesille  16.667 
60  Chet Paffel  Newerk Township  16.670 
27  Jim Tate Jr.  Watertown  16.716 
10  33  Jim Robinson  Orfordville  16.786 
11  96  Alan Dorn  Waterlou  16.786 
12  80  Mike Meyers  Town of Beloit  16.812 
13  Dustin Ward  Beaver Dam  16.833 
14  19  Dennis Schmidt  Johnson Creek  16.872 
15  88  Roger Stephenson  Cambridge  16.963 
16  05  Rob Nuti  Stoughton  17.063 
17  29  Mike Manley  Fort Atkinson  17.080 
18  32  Greg Staude  Helenville  17.087 
19  55  PJ Johnson  Stoughton  17.112 
20  J10  Nick Golich    17.115 
21  41  Nick Newton  Jefferson  17.266 
22  81  Jason Brewster    17.284 
23  71  Jamie Dunn  Sun Prairie  17.478 
24  56  Randy Strasburg  jefferson  17.593 
25  07  Mike Maurer  Evansville  19.419 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
92  Kyle Stark  Waterloo 
96  Tim Lange  Genoa, IL 
11  Steven Sauer  Waterloo 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
14  Andy Raley   

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
J10  Nick Golich   
55  PJ Johnson  Stoughton 
32  Greg Staude  Helenville 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
71  Jamie Dunn  Sun Prairie 
81  Jason Brewster   
41  Nick Newton  Jefferson 
07  Mike Maurer  Evansville 
56  Randy Strasburg  jefferson 
Heat 2
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
96  Tim Lange  Genoa, IL 
92  Kyle Stark  Waterloo 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
05  Rob Nuti  Stoughton 
19  Dennis Schmidt  Johnson Creek 
33  Jim Robinson  Orfordville 
Heat 3
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
Dustin Ward  Beaver Dam 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
96  Alan Dorn  Waterlou 
52  Peter Elgas  Janesille 
14  Andy Raley   
11  Steven Sauer  Waterloo 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
J10  Nick Golich   
55  PJ Johnson  Stoughton 
05  Rob Nuti  Stoughton 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
81  Jason Brewster   
32  Greg Staude  Helenville 
56  Randy Strasburg  jefferson 
41  Nick Newton  Jefferson 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
10  71  Jamie Dunn  Sun Prairie 
11  07  Mike Maurer  Evansville 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
Dustin Ward  Beaver Dam 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
96  Alan Dorn  Waterlou 
52  Peter Elgas  Janesille 
10  42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
33  Jim Robinson  Orfordville 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
11  96  Tim Lange  Genoa, IL 
10  14  11  Steven Sauer  Waterloo 
11  19  Dennis Schmidt  Johnson Creek 
12  13  14  Andy Raley   
13  12  92  Kyle Stark  Waterloo 
14  Eaan Carson  Ft. Atkinson 
15  19  81  Jason Brewster   
16  16  55  PJ Johnson  Stoughton 
17  15  J10  Nick Golich   
18  18  29  Mike Manley  Fort Atkinson 

Bandit


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
Kyle Watters  Stoughton  14.283 
Stephen Scheel  Lake Mills  14.286 
35  Gary Stark  Waunakee  14.555 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson  14.653 
Rory Padfield  Stoughton  14.690 
Kenny Christenson  Oconomowoc  14.732 
27  Kyle Padfield  Stoughton  14.775 
48  Steve Privett  Fall Reiver  14.812 
22  Matt McKinney    14.837 
10  25  Darren Brown  jefferson  14.915 
11  86  Tony Ciano  Janesville  14.927 
12  Jody Schmidt E  Belleville  14.929 
13  Dennis Johnson Jr  Watertown  14.950 
14  Czesynski  Oconomowoc  14.996 
15  89  Chad Olds  Whitewater  15.018 
16  82  Mark Dewey  South Beloit, IL  15.033 
17  16  James Bohling  Fort Atkinson  15.065 
18  07  Craig Knapp    15.133 
19  Sean Matteson  Oconomowoc  15.285 
20  135  Robert Lange  Fort Atkinson  15.314 
21  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee  15.452 
22  10  David Schmidt  Cudahy  15.482 
23  90  Titus Helgastade  Edgerton  15.526 
24  Scott Dolphin    15.710 
25  18  Jay Bergen    15.790 
26  77  Shaun Gonsolus  Stoughton  15.843 
27  Dan Topel    16.456 
28  76  Al Stillman    16.602 
29  Youlnda Hamm    19.220 
30  Kody Hubred    99.000 
31  50  Jim Nowicki  Oak Creek  99.000 
32  24  Tyler White    99.100 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Kenny Christenson  Oconomowoc 
Kyle Watters  Stoughton 
35  Gary Stark  Waunakee 
Stephen Scheel  Lake Mills 
Rory Padfield  Stoughton 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
90  Titus Helgastade  Edgerton 
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
10  David Schmidt  Cudahy 
18  Jay Bergen   
50  Jim Nowicki  Oak Creek 
Youlnda Hamm   
76  Al Stillman   
Dan Topel   
10  Scott Dolphin   
11  Kody Hubred   
Heat 2
135  Robert Lange  Fort Atkinson 
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
48  Steve Privett  Fall Reiver 
Stephen Scheel  Lake Mills 
Jody Schmidt E  Belleville 
Kenny Christenson  Oconomowoc 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
25  Darren Brown  jefferson 
Czesynski  Oconomowoc 
10  07  Craig Knapp   
Heat 3
Kyle Watters  Stoughton 
89  Chad Olds  Whitewater 
86  Tony Ciano  Janesville 
35  Gary Stark  Waunakee 
Rory Padfield  Stoughton 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
Sean Matteson  Oconomowoc 
22  Matt McKinney   
16  James Bohling  Fort Atkinson 
10  Dennis Johnson Jr  Watertown 

* * * Consi Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Consi 1
77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
18  Jay Bergen   
Dan Topel   
50  Jim Nowicki  Oak Creek 
Youlnda Hamm   

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
135  Robert Lange  Fort Atkinson 
82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
89  Chad Olds  Whitewater 
Sean Matteson  Oconomowoc 
16  James Bohling  Fort Atkinson 
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
Scott Dolphin   
77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
10  Roger Schultz  Rockford 
10  18  Jay Bergen   
11  07  Craig Knapp   
12  90  Titus Helgastade  Edgerton 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
13  Kyle Watters  Stoughton 
11  81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
14  35  Gary Stark  Waunakee 
10  Rory Padfield  Stoughton 
Kenny Christenson  Oconomowoc 
25  Darren Brown  jefferson 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
22  Matt McKinney   
Jody Schmidt E  Belleville 
10  86  Tony Ciano  Janesville 
11  Dennis Johnson Jr  Watertown 
12  18  Sean Matteson  Oconomowoc 
13  16  82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
14  12  Stephen Scheel  Lake Mills 
15  Czesynski  Oconomowoc 
16  48  Steve Privett  Fall Reiver 
17  17  89  Chad Olds  Whitewater 
18  15  135  Robert Lange  Fort Atkinson