logosm.gif (7515 bytes)

Race Results
Event Date 09/01/2007

Petrie 2nd feature


Late Model


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
52  Steve Dobbratz  Rio  14.293 
33  Dylan Schuyler  Jefferson  14.376 
99  Doug Hahn  Whitewater  14.402 
Bob Kahler  Belvidere IL  14.452 
71  John Ovadal  Watertown  14.454 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson  14.598 
44  Roger Behlke  Jefferson  14.608 
66  Curt Thompson  Fort Atkinson  14.622 
24  Mark Miller  Columbus  14.622 
10  104  Noel Ramge    14.627 
11  Chris Quam  Stoughton  14.634 
12  Casey Johnson  Stoughton  14.655 
13  27  Tom Schuette  Fort Atkinson  14.668 
14  71  Jason Deppe  Waterloo  14.713 
15  Aaron Wilke  Waterloo  14.713 
16  29  Scott Lindsay  Dousman  14.720 
17  79  Justin Schultz  Rio  14.723 
18  19  Michael Kerushki    14.783 
19  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie  14.828 
20  61  Jerry Eckhart  Watertown  14.829 
21  62  Jeff Steenbergen  Waupun  14.902 
22  14  Kyle Taylor  Stoughton  14.918 
23  11  Tim Petrie  Fort Atkinson  14.918 
24  97  Chris Chenoweth    14.992 
25  Ed Kubicz  Whitewater  15.010 
26  Jody Krueger    15.070 
27  85  Joe Rusciano  Crystal Lake, IL  15.142 
28  50  Paul Dygon  Windlake  15.270 
29  44  Nick Beinlah    15.280 
30  13  Daniel Bashal    15.423 
31  32  Tony Koepke  Fort Atkinson  99.000 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
71  John Ovadal  Watertown 
99  Doug Hahn  Whitewater 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
Bob Kahler  Belvidere IL 
52  Steve Dobbratz  Rio 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
44  Nick Beinlah   
Jody Krueger   
85  Joe Rusciano  Crystal Lake, IL 
97  Chris Chenoweth   
Ed Kubicz  Whitewater 
50  Paul Dygon  Windlake 
13  Daniel Bashal   
Heat 2
61  Jerry Eckhart  Watertown 
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
79  Justin Schultz  Rio 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
19  Michael Kerushki   
14  Kyle Taylor  Stoughton 
62  Jeff Steenbergen  Waupun 
Heat 3
104  Noel Ramge   
71  Jason Deppe  Waterloo 
29  Scott Lindsay  Dousman 
22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
Bob Kahler  Belvidere IL 
66  Curt Thompson  Fort Atkinson 
Casey Johnson  Stoughton 
Heat 4
Chris Quam  Stoughton 
44  Roger Behlke  Jefferson 
99  Doug Hahn  Whitewater 
24  Mark Miller  Columbus 
71  John Ovadal  Watertown 
52  Steve Dobbratz  Rio 
27  Tom Schuette  Fort Atkinson 
Aaron Wilke  Waterloo 

* * * Consi Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Consi 1
Jody Krueger   
85  Joe Rusciano  Crystal Lake, IL 
Ed Kubicz  Whitewater 
50  Paul Dygon  Windlake 
44  Nick Beinlah   

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
19  Michael Kerushki   
12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
61  Jerry Eckhart  Watertown 
14  Kyle Taylor  Stoughton 
79  Justin Schultz  Rio 
97  Chris Chenoweth   
Jody Krueger   
29  Scott Lindsay  Dousman 
10  Aaron Wilke  Waterloo 
11  85  Joe Rusciano  Crystal Lake, IL 
12  62  Jeff Steenbergen  Waupun 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
10  71  John Ovadal  Watertown 
12  99  Doug Hahn  Whitewater 
27  Tom Schuette  Fort Atkinson 
14  52  Steve Dobbratz  Rio 
104  Noel Ramge   
44  Roger Behlke  Jefferson 
13  33  Dylan Schuyler  Jefferson 
11  Bob Kahler  Belvidere IL 
71  Jason Deppe  Waterloo 
10  Chris Quam  Stoughton 
11  66  Curt Thompson  Fort Atkinson 
12  24  Mark Miller  Columbus 
13  18  61  Jerry Eckhart  Watertown 
14  Casey Johnson  Stoughton 
15  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
16  16  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
17  17  11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
18  15  19  Michael Kerushki   
Feature 2
99  Doug Hahn  Whitewater 
104  Noel Ramge   
66  Curt Thompson  Fort Atkinson 
52  Steve Dobbratz  Rio 
24  Mark Miller  Columbus 
Chris Quam  Stoughton 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
61  Jerry Eckhart  Watertown 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
10  22  Jasper Gronert  Ft. Atkinson 
11  12  Allen Petrie Jr.  Sun Prairie 
12  Casey Johnson  Stoughton 
13  19  Michael Kerushki   
14  Ed Kubicz  Whitewater 
15  71  Jason Deppe  Waterloo 
16  71  John Ovadal  Watertown 
17  44  Roger Behlke  Jefferson 
18  27  Tom Schuette  Fort Atkinson 
Iron Man
99  Doug Hahn  Whitewater 
79  Justin Schultz  Rio 
52  Steve Dobbratz  Rio 
Chris Quam  Stoughton 
33  Dylan Schuyler  Jefferson 
44  Roger Behlke  Jefferson 
11  Tim Petrie  Fort Atkinson 
71  Jason Deppe  Waterloo 

International


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
57  Mark English  Janesville  16.837 
31  Ken Au  Jefferson  16.865 
27  James Bell  Brodhead  16.902 
23  Casey Strese  Watertown  16.943 
90  Kyle Smith  Lake Mills  16.971 
05  Ashley Smith  Lake Mills  16.991 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson  17.002 
Kyle Riedner  Waunakee  17.020 
67  Joe Cross  Sun Prairie  17.065 
10  21  Rodney Mundt  Lake Mills  17.094 
11  17  Mike Bingham  Milton  17.103 
12  00  Scott Hoeft  Watertown  17.192 
13  77  Mike Winters  Sun Prairie  17.198 
14  22  Matt McKinney    17.335 
15  57  Pete Seitz  Edgerton  17.422 
16  31  Michael Heimann  Waunakee  17.659 
17  Keith Bell  Brodhead  17.676 
18  34  Dustin Yanke    17.909 
19  Cody Strese  Watertown  18.703 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
90  Kyle Smith  Lake Mills 
27  James Bell  Brodhead 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
57  Mark English  Janesville 
23  Casey Strese  Watertown 
31  Ken Au  Jefferson 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
57  Pete Seitz  Edgerton 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
00  Scott Hoeft  Watertown 
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
17  Mike Bingham  Milton 
31  Michael Heimann  Waunakee 
22  Matt McKinney   
Keith Bell  Brodhead 
Cody Strese  Watertown 
10  34  Dustin Yanke   
Heat 2
Kyle Riedner  Waunakee 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
57  Mark English  Janesville 
23  Casey Strese  Watertown 
31  Ken Au  Jefferson 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
27  James Bell  Brodhead 
90  Kyle Smith  Lake Mills 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
11  57  Mark English  Janesville 
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
17  Mike Bingham  Milton 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
10  31  Ken Au  Jefferson 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
15  57  Pete Seitz  Edgerton 
14  22  Matt McKinney   
10  16  31  Michael Heimann  Waunakee 
11  17  Keith Bell  Brodhead 
12  18  34  Dustin Yanke   
13  13  77  Mike Winters  Sun Prairie 
14  Kyle Riedner  Waunakee 
15  23  Casey Strese  Watertown 
16  27  James Bell  Brodhead 
17  00  Scott Hoeft  Watertown 
18  Peter Shelley  Edgerton 
19  12  90  Kyle Smith  Lake Mills 
Iron Man
21  Rodney Mundt  Lake Mills 
05  Ashley Smith  Lake Mills 
61  Chris Gottschalk  Jeffferson 
31  Ken Au  Jefferson 
90  Kyle Smith  Lake Mills 
23  Casey Strese  Watertown 
77  Mike Winters  Sun Prairie 
67  Joe Cross  Sun Prairie 
Kyle Riedner  Waunakee 
10  31  Michael Heimann  Waunakee 

Sportsman


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
31  David Oswald  Cottage Grove  15.087 
26  Scott Riedner  Waunakee  15.305 
22  Brady Lilly  Milton  15.312 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown  15.342 
42  Tom Reents  Janesville  15.382 
72  Greg Ovadal  Franksville  15.383 
Michael Heelein  Oregon  15.415 
Mark Joyner  Palmyra  15.453 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson  15.462 
10  Chris Ehrhart  Deerfield  15.467 
11  76  B Erickson.J.  Cambridge  15.480 
12  19  Dan Schmidt  Watertown  15.495 
13  19  John Handeland    15.500 
14  James Helmer  Oconomowoc  15.557 
15  27  Jay Kalbus  Watertown  15.585 
16  39  Ken Scott  Rio  15.659 
17  Shaun Scheel  Lake Mills  15.690 
18  82  Mike Acheson  Watertown  15.715 
19  67  Russell Nichelson  Stoughton  15.740 
20  36  Van RC Ransull  Madison  15.808 
21  99  Johnny Robinson  Beloit  15.834 
22  41  Dick Reents  Portage  15.853 
23  45  Nick Balis  Edgerton  15.978 
24  21  DAn Gosda  DeForest  16.239 
25  20  Kody Hubred  Cambridge  99.000 
26  Luke Padfield  Jefferson  99.100 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
42  Tom Reents  Janesville 
31  David Oswald  Cottage Grove 
22  Brady Lilly  Milton 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
26  Scott Riedner  Waunakee 
72  Greg Ovadal  Franksville 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
82  Mike Acheson  Watertown 
Shaun Scheel  Lake Mills 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
45  Nick Balis  Edgerton 
41  Dick Reents  Portage 
36  Van RC Ransull  Madison 
99  Johnny Robinson  Beloit 
Heat 2
39  Ken Scott  Rio 
19  Dan Schmidt  Watertown 
26  Scott Riedner  Waunakee 
James Helmer  Oconomowoc 
98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
Chris Ehrhart  Deerfield 
72  Greg Ovadal  Franksville 
Mark Joyner  Palmyra 
Heat 3
27  Jay Kalbus  Watertown 
42  Tom Reents  Janesville 
31  David Oswald  Cottage Grove 
29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
19  John Handeland   
22  Brady Lilly  Milton 
76  B Erickson.J.  Cambridge 
Michael Heelein  Oregon 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
27  Jay Kalbus  Watertown 
82  Mike Acheson  Watertown 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
45  Nick Balis  Edgerton 
39  Ken Scott  Rio 
41  Dick Reents  Portage 
Shaun Scheel  Lake Mills 
36  Van RC Ransull  Madison 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
10  42  Tom Reents  Janesville 
19  John Handeland   
76  B Erickson.J.  Cambridge 
12  22  Brady Lilly  Milton 
15  27  Jay Kalbus  Watertown 
James Helmer  Oconomowoc 
Chris Ehrhart  Deerfield 
16  82  Mike Acheson  Watertown 
19  Dan Schmidt  Watertown 
10  72  Greg Ovadal  Franksville 
11  29  Ryan Oldenhoff  Fort Atkinson 
12  14  31  David Oswald  Cottage Grove 
13  Michael Heelein  Oregon 
14  Mark Joyner  Palmyra 
15  18  45  Nick Balis  Edgerton 
16  13  26  Scott Riedner  Waunakee 
17  11  98  Jeff Kohlhoff  Watertown 
18  17  67  Russell Nichelson  Stoughton 
Iron Man
42  Tom Reents  Janesville 
39  Ken Scott  Rio 
22  Brady Lilly  Milton 
26  Scott Riedner  Waunakee 
41  Dick Reents  Portage 
Chris Ehrhart  Deerfield 
67  Russell Nichelson  Stoughton 
Shaun Scheel  Lake Mills 

Hobby Stock


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
92  Kyle Stark  Waterloo  16.350 
27  Jim Tate Jr.  Watertown  16.380 
80  Mike Meyers  Town of Beloit  16.625 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson  16.654 
52  Peter Elgas  Janesille  16.695 
60  Chet Paffel  Newerk Township  16.745 
88  Roger Stephenson  Cambridge  16.780 
11  Steven Sauer  Waterloo  16.787 
99  Johnny Robinson II  Beloit  16.803 
10  96  Alan Dorn  Waterlou  16.825 
11  Eaan Carson  Ft. Atkinson  16.870 
12  29  Mike Manley  Fort Atkinson  17.160 
13  55  PJ Johnson  Stoughton  17.255 
14  41  Nick Newton  Jefferson  17.282 
15  22  Chester Williams  Waukesha  17.397 
16  56  Randy Strasburg  jefferson  17.908 
17  54  Geno Schlieve  Waukesha  18.500 
18  Dave Schlieve    18.576 
19  Brent Lowe  Beloit  18.755 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
52  Peter Elgas  Janesille 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
92  Kyle Stark  Waterloo 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
10  larry Moen  Madison 
22  Chester Williams  Waukesha 
55  PJ Johnson  Stoughton 
41  Nick Newton  Jefferson 
56  Randy Strasburg  jefferson 
Brent Lowe  Beloit 
54  Geno Schlieve  Waukesha 
Dave Schlieve   
Heat 2
96  Alan Dorn  Waterlou 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
11  Steven Sauer  Waterloo 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
Heat 3
92  Kyle Stark  Waterloo 
52  Peter Elgas  Janesille 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
99  Johnny Robinson II  Beloit 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
88  Roger Stephenson  Cambridge 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
10  larry Moen  Madison 
22  Chester Williams  Waukesha 
55  PJ Johnson  Stoughton 
41  Nick Newton  Jefferson 
Brent Lowe  Beloit 
54  Geno Schlieve  Waukesha 
56  Randy Strasburg  jefferson 
Dave Schlieve   

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
11  27  Jim Tate Jr.  Watertown 
88  Roger Stephenson  Cambridge 
12  92  Kyle Stark  Waterloo 
96  Alan Dorn  Waterlou 
52  Peter Elgas  Janesille 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
10  80  Mike Meyers  Town of Beloit 
Eaan Carson  Ft. Atkinson 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
10  99  Johnny Robinson II  Beloit 
11  13  10  larry Moen  Madison 
12  11  Steven Sauer  Waterloo 
13  15  55  PJ Johnson  Stoughton 
14  16  41  Nick Newton  Jefferson 
15  29  Mike Manley  Fort Atkinson 
16  14  22  Chester Williams  Waukesha 
Iron Man
88  Roger Stephenson  Cambridge 
96  Alan Dorn  Waterlou 
60  Chet Paffel  Newerk Township 
42  Bobby Selsing Jr.  Fort Atkinson 
80  Mike Meyers  Town of Beloit 
92  Kyle Stark  Waterloo 
27  Jim Tate Jr.  Watertown 
29  Mike Manley  Fort Atkinson 
55  PJ Johnson  Stoughton 

Bandit


* * * Qualifying Results * * *
PlaceCar #Driver Home TownFast
Kenny Christenson  Oconomowoc  14.365 
35  Gary Stark  Waunakee  14.380 
Kyle Watters  Stoughton  14.482 
17  Sean Watters  Sun Prairie  14.610 
Stephen Scheel  Lake Mills  14.642 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson  14.659 
Rory Padfield  Stoughton  14.721 
57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson  14.778 
27  Kyle Padfield  Stoughton  14.812 
10  82  Mark Dewey  South Beloit, IL  14.815 
11  10  Roger Schultz  Rockford  15.070 
12  Jeff Scheel  Cambridge  15.082 
13  25  Darren Brown  jefferson  15.095 
14  Dennis Johnson Jr  Watertown  15.122 
15  93  Kyle Stark    15.155 
16  86  Tony Ciano  Janesville  15.205 
17  19  Ryan Granzow  Watertown  15.205 
18  Jody Schmidt E  Belleville  15.248 
19  89  Chad Olds  Whitewater  15.295 
20  Sean Matteson  Oconomowoc  15.346 
21  46G  Thomas Jasinski  Pewaukee  15.376 
22  50  Jim Nowicki  Oak Creek  15.387 
23  Peter Shelley    15.406 
24  77  Shaun Gonsolus  Stoughton  15.407 
25  Curt Hieter    15.619 
26  16  James Bohling  Fort Atkinson  15.725 
27  Keaton Hubred  Cambridge  16.010 
28  99  Parker Bergholz  Marshall  16.255 
29  76  Al Stillman    16.312 

* * * Fash Dash Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
Stephen Scheel  Lake Mills 
Kenny Christenson  Oconomowoc 
17  Sean Watters  Sun Prairie 
Kyle Watters  Stoughton 
35  Gary Stark  Waunakee 

* * * Heat Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
Heat 1
16  James Bohling  Fort Atkinson 
77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
50  Jim Nowicki  Oak Creek 
Keaton Hubred  Cambridge 
Curt Hieter   
99  Parker Bergholz  Marshall 
Peter Shelley   
76  Al Stillman   
Heat 2
35  Gary Stark  Waunakee 
Jody Schmidt E  Belleville 
Dennis Johnson Jr  Watertown 
Shawn Scheel   
Sean Matteson  Oconomowoc 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson 
17  Sean Watters  Sun Prairie 
86  Tony Ciano  Janesville 
10  82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
Heat 3
Kyle Watters  Stoughton 
25  Darren Brown  jefferson 
Stephen Scheel  Lake Mills 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
Rory Padfield  Stoughton 
Kenny Christenson  Oconomowoc 
93  Heather Stark  Waterloo 
10  Roger Schultz  Rockford 
89  Chad Olds  Whitewater 
10  19  Ryan Granzow  Watertown 

* * * LastChance Results * * *
PlaceCar #Driver Home Town
LastChance 1
Jody Schmidt E  Belleville 
Sean Matteson  Oconomowoc 
89  Chad Olds  Whitewater 
Peter Shelley   
46G  Thomas Jasinski  Pewaukee 
19  Ryan Granzow  Watertown 
93  Heather Stark  Waterloo 
86  Tony Ciano  Janesville 
Curt Hieter   
10  50  Jim Nowicki  Oak Creek 
11  77  Shaun Gonsolus  Stoughton 
12  16  James Bohling  Fort Atkinson 
13  Keaton Hubred  Cambridge 
14  76  Al Stillman   
15  99  Parker Bergholz  Marshall 

* * * Feature Results * * *
PlaceStartCar #Driver Home Town
Feature 1
14  35  Gary Stark  Waunakee 
13  Kenny Christenson  Oconomowoc 
10  David Schmidt  Cudahy 
57  Tom Pfeifer  Fort Atkinson 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
10  Stephen Scheel  Lake Mills 
25  Darren Brown  jefferson 
12  Kyle Watters  Stoughton 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
10  11  17  Sean Watters  Sun Prairie 
11  15  Jody Schmidt E  Belleville 
12  Shawn Scheel   
13  Rory Padfield  Stoughton 
14  17  89  Chad Olds  Whitewater 
15  Dennis Johnson Jr  Watertown 
16  82  Mark Dewey  South Beloit, IL 
17  16  Sean Matteson  Oconomowoc 
18  18  Peter Shelley   
Iron Man
35  Gary Stark  Waunakee 
Kyle Watters  Stoughton 
27  Kyle Padfield  Stoughton 
Stephen Scheel  Lake Mills 
Dennis Johnson Jr  Watertown 
81  Jeffery Lefave  Fort Atkinson 
86  Tony Ciano  Janesville 
16  James Bohling  Fort Atkinson