Jefferson Speedway Race Report:

Jarlsberg First to Repeat at Jefferson
By Andrew Schaller

Jefferson's Kyle Jarlsberg became the first repeat feature winner in the 2010 season for the Late Model division after capturing the Pepsi 50 lap main event Saturday at Jefferson Speedway. Jarlsberg came on strong during the second half of the race, taking the point with 12 laps remaining to get the win.                        

Roger Behlke and Rob Myers paced the field to green with Myers grabbing the lead on lap two. Behlke dropped in behind with Trent Erdman riding in third. Erdman got a good run on lap eight to take second from Behlke and set his sights on Myers. After a caution on lap nine, Erdman charged under Myers, stealing the top spot on lap ten. Erdman began to stretch his advantage as Bob Kahler moved to third. Kahler muscled up to second just before the second caution waved on lap 22.  As racing resumed, point leader Casey Johnson moved to fourth with Jarlsberg in tow to fifth.  A lap later, Jarlsberg took advantage when Johnson got loose and moved up to fourth.  Jarlsberg quickly dispatched of Myers for third and charged up alongside Kahler looking for second.  Jarlsberg completed the pass on lap 31 and set his sights on the leader.  Jarlsberg continued to reel in Erdman, catching him on lap 37 and diving under the leader into a side by side battle.  Jarlsberg gained the advantage and cleared for the top spot on lap 41, sailing away to the checkers for the win.  Erdman settled for second followed by Kahler, Johnson and Doug Hahn.

Dan Schmidt of Farmington lead every lap of the Sportsman 30 lap feature on his way to the win.  Starting from the pole, Schmidt took control on lap one from fellow front row starter Mike Acheson.  Acheson dropped in line behind Schmidt for second with Tom Schuette in third.  Schmidt continued to lead while James Helmer and Scott Riedner made their way through the field and into the top five.    Helmer and Riedner continued to fight for the fourth position while the top three remained strong in front.  Riedner’s bid for a fifth consecutive feature win was cut down when the laps ran short and Schmidt crossed the stripe first to get the victory.  Rounding out the top five were Acheson, Schuette, Riedner and Helmer.

Edgerton’s Mark English got the clean sweep in the International division by claiming fast time in qualifying as well as winning his heat race and the 20 lap feature event.  Keith Bell led early on with Matt McKinney in second.  While McKinney looked for a way past Bell, Stephen Scheel made his way to third and began to challenge the leaders.  After a caution on lap seven, Scheel motored to the inside of McKinney and stole away the second spot.  Scheel used his momentum to move up alongside Bell, clearing for the lead on lap eight.  Meanwhile, English was slicing through the field and into the top five.  English and point leader Chris Gottschalk waged a battle for second which English finally won on lap 13.  English moved up to challenge Scheel, catching him on lap 15 and moving to the inside in his bid for the lead.  The duo fought door to door over the final five laps with English nipping Scheel at the line for the win.  Scheel was second followed by Gottschalk, Kyle Smith and Ashley Smith.

Watertown’s Jim Tate Jr made a late race pass to get the win in the 25 lap Hobby Stock main event.  Kyle Riedner took the early lead on lap from pole sitter Ed Klug.  Caution came on lap two when Klug spun.  When the green returned, Jimmy Robinson dove under Riedner looking to lead.  Robinson claimed the point on lap three with Tony Ciano in his tracks for second.  Dustin Ward powered in to the top five at the same time, moving up to fourth on lap four.  Ward quickly made his way to third a lap later, as he set his sights on the two leaders.  After another caution on lap 11, Ward charged under Ciano for second.  After completing the pass, Ward went to work on Robinson for the top spot.  Tate joined Ward at the front of the pack as the both made their as Ward tried to fight back on the low side.  But Tate stayed strong, seeing the checkers first for the win.  Ward was second with Robinson, Ciano and Johnny Robinson completing the top five.

Bill Reynolds of Watertown claimed his seventh Road Warrior feature win in a row by winning the 10 lap feature event.  Bryan Ellis and Tina Stephenson led the  field to green with Ellis the early leader.  Brett Carson followed Ellis into second with Reynolds already up to third.  Carson slipped under Ellis as Reynolds joined them to make it a three way fight for the lead.  Reynolds emerged with the spot on lap three with Roger Stephenson getting by as well for second.  Stephenson tried to catch Reynolds, but couldn’t get the job done as Reynolds crossed the stripe first for the win.  Roger Stephenson was second with Carson, Tory Bagley and Ellis rounding out the top five.

Barret Hammond of Minneapolis, MN took the win in the 20 lap Bandit feature event.  Cory Jansen led lap one with Hammond right behind in second and Dave Schmidt in third.  After an early caution on lap two, Schmidt charged to the outside of Hammond looking for second.  On lap four, Hammond went to the low side of Jansen with Schmidt going high.  The two cleared Jansen and continued their battle, this time for the lead.  They fought side by side for most of the remainder of the event, trading the top spot several times.  But at the finish, it was Hammond with the advantage getting the win and Schmidt in second.  Will Rece was third followed by Jeff LeFave and Phil Wuesthoff.

Next Saturday, July 10, is the Jefferson Speedway 2010 Summer Rumble.  The events are highlighted by twin features in all divisions as some of the best drivers in the area compete for a large purse.  Twin 60 lap Late Models feature headline this special event.  Time trials begin at 5pm with racing at 7:30.  Jefferson Speedway is located halfway between Jefferson and Cambridge on Hwy 18.  Please visit www.jeffersonspeedway.com for more information.  

Jefferson Speedway Race Summary
Late Model-
Pepsi 50 lap Feature Results- 1) 87 Kyle Jarlsberg, Jefferson  2) 11 Trent Erdman, Fort Atkinson  3) 7 Bob Kahler, Caledonia (IL)  4) 5 Casey Johnson, Stoughton  5) 99 Doug Hahn, Whitewater  6) 97 Jason Schuler, Cambridge  7) 21 Ryan Zielski, Oconomowoc  8) 52 Steve Dobbratz, Rio  9) 94 Jason Erickson, Fort Atkinson  10) 71 Jason Deppe, Waterloo  11) 51 Dennis Schmidt, Juneau  12) 95 Aaron Falbe, Beaver Dam  13) 68 Rob Myers, Hartford  14) 4 Chris Quam, Stoughton  15) 27 Ty James, Oconomowoc  16) 24 Mark Miller, Columbus  17) 4 Luke Padfield, Jefferson  18) 44 Roger Behlke, Jefferson
Fast Qualifier- 94 Jason Erickson—14.365 seconds
Consy- 1 Jody Krueger, 99 Lincoln Keeser
Last Chance- 27 Ty James, 95 Aaron Falbe, 4 Luke Padfield, 24 Mark Miller
Heat Winners- 1) 16 Luke Westenberg  2) 27 Ty James  3) 61 Jerry Eckhardt  

Sportsman-
Feature Results- 1) 19 Dan Schmidt, Farmington  2) 82 Mike Acheson, Watertown  3) 27 Tom Schuette, Fort Atkinson  4) 26 Scott Riedner, Waunakee  5) 7 James Helmer, Beaver Dam  6) 8 Shaun Scheel, Lake Mills  7) 4 Jim Taylor, Stoughton  8) 79 Justin Schultz, Rio  9) 71 Jason Dunn, Sun Prairie  10) 20 Kody Hubred, Utica  11) 19 John Handeland, Jefferson  12) 11 Adam Bleskan, Menomonee Falls  13) 55 Terry Wangsness, Jefferson  14) 14 Andy Raley, Fall River  15) 77 Mike Winters, Sun Prairie  16) 22 Brady Lilly, Milton  17) 31 Alex Lee
Fast Qualifier- 71 Jason Dunn—15.274 seconds
Heat Winners- 1) 11 Adam Bleskan  2) 79 Justin Schultz  

International-
Feature Results- 1) 57 Mark English, Edgerton  2) 4 Stephen Scheel, Lake Mills  3) 61 Chris Gottschalk, Jefferson  4) 90 Kyle Smith, Lake Mills  5) 05 Ashley Smith, Lake Mills  6) 95 Matt McKinney, Fort Atkinson  7) 17 Eric Connell, Fort Atkinson  8) 89 Chad Olds, Whitewater  9) 66 Neil Higgins, Watertown  10) 26 Mike Lambert, Madison  11) 74 Scott Uttech, Beaver Dam  12) 75 Travis Schneeberg, Cottage Grove  13) 20 Ryan Nelson, Durand (IL)  14) 5 Peter Shelley, Edgerton  15) 11 Jason Kubicz, Whitewater  16) 90 Tytus Helgestad, Jefferson  17) ONO Keith Bell, Brodhead  18) 82 Mark Dewey, Beloit
Fast Qualifier- 57 Mark English—16.478 seconds
Last Chance- 20 Ryan Nelson, 5 Peter Shelley, 90 Tytus Helgestad, 11 Jason Kubicz
Heat Winners- 1) 90 Tytus Helgestad  2) 05 Ashley Smith  3) 57 Mark English  

Hobby Stock-
Feature Results- 1) 27 Jim Tate, Watertown  2) 9 Dustin Ward, Waterloo  3) 33 Jimmy Robinson, Orfordville  4) 86 Tony Ciano, Janesville  5) 99 Johnny Robinson, Beloit  6) 92 Kyle Stark, Sun Prairie  7) 11 Steven Sauer, Waterloo  8) 22 Chester Williams, Waukesha  9) 22 Kyle Chwala, Lake Mills  10) 19 Zack Schmidt, Johnson Creek  11) 241 Ed Klug, Oregon  12) 72 Gary Paulick, Union Grove  13) 71 Jamie Dunn, Sun Prairie  14) 54 Geno Schlieve, Waukesha  15) 49 Buck Stultz, Lake Mills  16) 1 Kyle Riedner, Waunakee  17) 88 Roger Stephenson, Jefferson
Fast Qualifier- 11 Steven Sauer—16.383 seconds
Heat Winners- 1) 33 Jimmy Robinson  2) 92 Kyle Stark  

Road Warrior-
Feature Results- 1) 6 Bill Reynolds, Watertown  2) 88 Roger Stephenson, Jefferson  3) 7 Brett Carson, Johnson Creek  4) 71 Tory Bagley, McFarland  5) Bryan Ellis, Loves Park (IL)  6) 88 Tina Stephenson, Jefferson
Fast Qualifier- 6 Bill Reynolds—17.124 seconds
Heat Winner- 71 Tory Bagley  

Bandit-
Feature Results- 1) 20 Barrett Hammond, Minneapolis (MN)  2) 10 Dave Schmidt, Menomonie  3) 15 Will Rece, Stoughton  4) 81 Jeff LeFave, Fort Atkinson  5) 99 Phil Wuesthoff, Beaver Dam  6) 5 Kameron Lee, Madison  7) 18 Brandon Johnson, Avalon  8) 2 Keaton Hubred, Utica  9) 57 Stan Schave, Lake Mills  10) 33 Mike White, Janesville  11) 11 Cory Jansen, Lake Geneva  12) 93 Heather Stark, Sun Prairie  13) 02 Michelle Heimann, Sun Prairie  14) 10 Levi Cloute, Janesville  15) 43 Mitch Brockway, Ixonia  16) 31 Bryan Gottschalk, Jefferson  17) 09 Nick Schmidt, Menomonie  18) 11 Art Blakely
Fast Qualifier- 99 Phil Wuesthoff—14.564 seconds
Last Chance- 10 Levi Cloute, 43 Mitch Brockway, 33 Mike White, 02 Michelle Heimann

All photos courtesy of Ben Hallock.


Kyle Jarlsberg (87) gets past Trent Erdman (11) to win Late Model feature.


Dan Schmidt celebrates after winning Sportsman feature.


Mark English (57) battles with Stephen Scheel (4) in International feature.


Jim Tate (27) slips past Dustin Ward (9) in Hobby Stock main event.


Bill Reynolds win yet another Road Warrior feature.


Barret Hammond celebrates Bandit feature win.