Jefferson Speedway Race Report:

Jarlsberg Gets Third Win in 2010
By Andrew Schaller

JEFFERSON, WI (Saturday, August 28, 2010) Jefferson’s Kyle Jarlsberg charged to the front of the field and held off several challenges from Doug Hahn to lay claim to the 50 lap Late Model feature event at Jefferson Speedway on Saturday night.  Jarlsberg kept Hahn, the 2007 track champion at bay to secure his third feature win of the 2010 season.                

Roger Behlke and Brandon Pendleton paced the field of 18 drivers to the drop of the green.  Before lap one could be completed, contact between several drivers sent Trent Erdman hard into the turn three wall to bring out the only caution period of the event.  Among the competitors forced to the rear for the restart was point leader Casey Johnson of Stoughton.  As racing resumed, Behlke took control of the point with Bob Kahler following into second.  Jarlsberg stayed on Kahler’s bumper to make his way into the third spot on lap two.  By lap eight, Jarlsberg was applying heavy pressure to Kahler, looking for the runner up position.  Jarls berg moved to the inside of Kahler on lap ten, clearing for the spot a lap later and setting his sights on Behlke at the front.  Meanwhile, Johnson was charging his way back through the field after the early incident.  On lap 17, Jarlsberg slipped under the early leader, pulling even and looking to lead.  Hahn pulled up behind the duo as Jarlsberg cleared to take over the point on lap 19.  Hahn followed the new leader past Behlke and into second.  Hahn began to search for an opening to get by Jarlsberg as the pair of drivers pulled away from the rest of the pack.  Hahn continued to ride in Jarlsberg’s tracks, waiting for the leader to make a mistake.  But Jarlsberg held serve at the front to see the checkers first and get the victory.  Hahn settled for second followed by Behlke, Luke Westenberg and Kahler.                

Mike Acheson of Watertown led flag to flag as he went on to win the 30 lap Sportsman main event.  Starting from the pole, Acheson led lap one at the stripe with Mike Winters falling in line in second and Jim Taylor riding in third.  The top three lined up single file as James Helmer made his way into the top five and began to challenge for the third spot.  While Taylor and Helmer battled for position, the two leaders broke away from the pack with Winters trying to find a way around the leader.  Winters exhausted every possibility ¸but to no avail as Acheson held on to get the win.  Rounding out the top five were Winters, Taylor, Justin Schultz and Helmer.                     

Kyle Smith of Lake Mills motored to the front of the field to capture the win in the 20 lap International feature event.  Joe Cross and Jason Kubicz led the field to green with Cross taking the initial lead on lap one.  Neil Higgins tried to follow Cross past Kubicz, completing the pass on lap six.  Higgins pulled up to challenge Cross for the top spot as Smith joined the leaders up front looking to make a pass of his own.  Higgins fell back in line behind Cross, allowing Smith to slip under and take away the second spot.  Smith continued to move forward, pulling even with Cross at the front and taking over the top spot on lap 12.  After a caution on lap 16, Smith began to stretch his lead on the way to crossing under the checkers first with the win.  Cross finished second followed by Chris Gottschalk, Higgins and Kubicz.                

Watertown’s Jim Tate took advantage of some good fortune to pick up his fifth straight Hobby Stock feature win.  Lucas Buckingham and Jamie Dunn started the action from the front row with Dunn leading after one circuit.  Buckingham stayed to the inside of Dunn as Zach Schmidt quickly moved into the top five.  Schmidt pulled up to the rear bumper of Buckingham, pushing him into the lead on lap five.  Schmidt followed into second and immediately drove under Buckingham looking to lead.  Schmidt grabbed control of the point on lap six and started to open up a large advantage.  Meanwhile, Kyle Chwala and Tate were slicing through the field and into the top five as well.  By lap 15, Chwala was battling Buckingham for second with Tate following in his shadow.  Chwala claimed second on lap 17 with Tate in tow for third.  Tate wasted little time, stealing second away on lap 20.  While Schmidt was enjoying a large lead, he began to overheat, forcing him to retire from the event and handing the lead over to Tate.  Tate cruised to the stripe with the lead and win followed by Dustin Ward, Steven Sauer, Kyle Stark and Buckingham.                

In Road Warrior action, it was Bill Reynolds of Watertown adding another feature win to his resume after the 10 lap event.  Tina Stephenson took the initial lead on lap one with Rob Lange up to second.  Lange stole the point from Stephenson before the completion of the opening lap with Reynolds right behind for second.  Reynolds began to work over Lange for the lead, looking to the low side on lap three.  Reynolds pulled even as they pair of drivers battled side by side.  On lap seven, Reynolds got the advantage and took over sole possession of the lead.  Reynolds cruised to the stripe to pick up the win followed by Lange, Bill Sweeney, Roger Stephenson and Rick Coppernoll.                

Rounding out the evening’s festivities was the 20 lap Bandit feature event.  Sun Prairie’s Heather Stark dominated the race to bring home the victory.  Art Blakely lead lap one from the pole with Mike Heimann in second.  Caution waved on lap two and after the restart, Stark powered to the outside and into the third spot.  Stark continued to move forward, taking second away from Heimann on lap three.  Stark pulled up to the bumper of Blakely, looking to lead.  On lap five, Blakely opened the door and Stark tried to drive through.  The two made contact entering turn one which resulted in Blakely relinquishing the lead to Stark.  Stark quickly opened up a healthy advantage over the field on the way to the convincing win.  Will Rece finished second with Brad Knapp, Heimann and Kevin Pauls rounding out the top five.                

Next Saturday, September 4, is a full program of racing in all divisions.  The Green Mamba Jet Car will also make a return to Wisconsin’s Action Track.  Time trials begin at 5pm with racing at 7pm.  Jefferson Speedway is located halfway between Jefferson and Cambridge on Hwy 18.  Please visit www.jeffersonspeedway.com for more information.  

Jefferson Speedway Race Summary
Late Model-
Feature Results- 1) 87 Kyle Jarlsberg, Jefferson  2) 99 Doug Hahn, Whitewater  3) 44 Roger Behlke, Jefferson  4) 16 Luke Westenberg, Jefferson  5) 7 Bob Kahler, Caledonia (IL)  6) 33 Dylan Schuyler, Jefferson  7) 5 Casey Johnson, Stoughton  8) 4 Chris Quam, Stoughton  9) 94 Jason Erickson, Fort Atkinson  10) 61 Jerry Eckhardt, Johnson Creek  11) 52 Steve Dobbratz, Rio  12) 29 Scott Lindsay, Dousman  13) 93 Zach Riddle, Brooklyn  14) 21 Brandon Pendleton, Helenville  15) 77 Bruce Lee, Cambridge  16) 41 Mike Taylor, Stoughton  17) 21 Ryan Zielski, Oconomowoc  18) 11 Trent Erdman, Fort Atkinson
Fast Qualifier- 94 Jason Erickson—14.304 seconds
Consy- 16 Tyler Peterson, 49 Tory Adams
LC- 77 Bruce Lee, 61 Jerry Eckhardt, 41 Mike Taylor, 29 Scott Lindsay
Heat Winners- 1) 16 Tyler Peterson  2) 29 Scott Lindsay  3) 16 Luke Westenberg  

Sportsman-
Feature Results- 1) 82 Mike Acheson, Watertown  2) 77 Mike Winters, Sun Prairie  3) 4 Jim Taylor, Stoughton  4) 79 Justin Schultz, Rio  5) 7 James Helmer, Beaver Dam  6) 71 Jason Dunn, Sun Prairie  7) 66 Curt Thompson, Jefferson  8) 8 Shaun Scheel, Lake Mills  9) 20 Kody Hubred, Utica  10) 4 Mark Deporter, Fort Atkinson  11) 26 Scott Riedner, Waunakee  12) 55 Terry Wangsness, Jefferson  13) 19 Dan Schmidt, Farmington  14) 3 Shaun Gunsolus, Jefferson  15) 75 Rick Coppernoll, Madison  16) 1 Levi Cloute, Jefferson 
Fast Qualifier- 4 Mark Deporter—15.155 seconds
LC- 1 Levi Cloute, 55 Terry Wangsness, 75 Rick Coppernoll, 3 Shaun Gunsolus
Heat Winners- 1) 75 Rick Coppernoll  2) 66 Curt Thompson  

International-
Feature Results- 1) 90 Kyle Smith, Lake Mills  2) 67 Joe Cross, Sun Prairie  3) 61 Chris Gottschalk, Jefferson  4) 66 Neil Higgins, Watertown  5) 11 Jason Kubicz, Whitewater  6) 4 Stephen Scheel, Lake Mills  7) 75 Travis Schneeberg, Cottage Grove  8) 74 Scott Uttech, Watertown  9) 95 Matt McKinney, Fort Atkinson  10) 26 Mike Lambert, Madison  11) 23 Casey Strese, Jefferson  12) 57 Mark English, Edgerton  13) 25 Darren Brown, Jefferson  14) 17 Eric Connell, Fort Atkinson  15) 89 Chad Olds, Whitewater  16) 26 Josh Kubicz, Whitewater  17) 82 Mark Dewey, Beloit  18) 05 Ashley Smith, Lake Mills
Fast Qualifier- 57 Mark English—16.431 seconds
LC- 25 Darren Brown, 26 Josh Kubicz, 89 Chad Olds, 17 Eric Connell
Heat Winners- 1) 26 Josh Kubicz  2) 05 Ashley Smith  3) 17 Eric Connell  

Hobby Stock­-
Feature Results- 1) 27 Jim Tate, Watertown  2) 9 Dustin Ward, Waterloo  3) 11 Steven Sauer, Waterloo  4) 92 Kyle Stark, Sun Prairie  5) 55 Lucas Buckingham, Whitewater  6) 72 Gary Paulick, Union Grove  7) 88 Roger Stephenson, Cambridge  8) 85 Joe Edwards, Dousman  9) 2 Brent Gergen, Jefferson  10) 71 Jamie Dunn, Sun Prairie  11) 22 Kyle Chwala, Lake Mills  12) 7 Jim Wolf, Watertown  13) 19 Zach Schmidt, Johnson Creek  14) 49 Buck Stultz, Lake Mills  15) 86 Tony Ciano, Janesville
Fast Qualifier- 9 Dustin Ward—16.409 seconds
Heat Winners- 1) 88 Roger Stephenson  2) 11 Steven Sauer  

Road Warrior-
Feature Results- 1) 6 Bill Reynolds, Watertown  2)135 Rob Lange, Jefferson  3) 71 Bill Sweeney, Janesville  4) 88 Roger Stephenson, Cambridge  5) 72 Rick Coppernoll, Madison  6) 01 Bryan Ellis, Loves Park (IL)  7) 88 Tina Stephenson, Cambridge
Fast Qualifier- 6 Bill Reynolds—17.008 seconds
Heat Winner- 6 Bill Reynolds  

Bandit-
Feature Results- 1) 93 Heather Stark, Sun Prairie  2) 15 Will Rece, Stoughton  3) 45 Brad Knapp  4) 31 Mike Heimann, Waunakee  5) 78 Kevin Pauls, Janesville  6) 99 Phil Wuesthoff, Beaver Dam  7) 81 Jeff LeFave, Fort Atkinson  8) 10 Dave Schmidt, Menomonie  9) 03 Keith Erickson, Columbus  10) 31 Bryan Gottschalk, Jefferson  11) 57 Mike Storkson, Madison  12) 33 Mike White, Janesville  13) 2 Keaton Hubred, Utica  14) 18 Brandon Johnson, Avalon  15) 5 Kameron Lee, Madison  16) 11 Art Blakely, Madison  17) 7 Dennis Johnson, Lake Mills  18) 6 Dan Birkett, Cottage Grove
Fast Qualifier-  Dan Birkett—15.458 seconds
Consy- 09 Nick Schmidt, 10 Dave Schmidt
LC- 31 Bryan Gottschalk, 2 Keaton Hubred, 57 Mike Storkson, 10 Dave Schmidt
Heat Winners- 1) 2 Keaton Hubred  2) 18 Brandon Johnson  3) 09 Nick Schmidt

All photos courtesy of Ben Hallock.


Kyle Jarlsberg (87) sticks his nose in front to Roger Behlke to lead Late Model feature.


Mike Acheson (82)  leads Mike Winters (77) in Sportsman main event.


Kyle Smith (90) makes his way to front of International feature.


Jim Tate celebrates his fifth straight Hobby Stock feature win.


Bill Reynolds wins another Road Warrior feature.


Bandit feature winner Heather Stark.