Jefferson Speedway Race Report:

Schuyler Captures Finotey Refrigeration 50
By Andrew Schaller

JEFFERSON, WI (Saturday, September 4, 2010) Jefferson’s Dylan Schuyler picked up his second feature win of 2010 after the running of the Finotey Refrigeration 50 lap Late Model feature at Jefferson Speedway on Saturday night.  Schuyler got to the front and held off a hard charging Dale Nottestad to pick up the win.                

Roger Behlke and Brandon Pendleton paced the field to green.  Behlke got a little loose in turns one and two on the opening lap allowing Pendleton to move into the lead.  Luke Westenberg followed into second with Schuyler already in third by lap five.  Westenberg followed Pendleton until lap 12 when he began to look to the low side of the early leader in turn one.  After a brief side by side battle, Westenberg slid back into a fight with Schuyler for second.  Schuyler took the spot on lap 15, bringing Nottestad along for third.  Schuyler went right to work on Pendleton for the point, moving under the leader on lap 20.  Schuyler pulled even with Pendleton, taking the lead for himself on lap 24 as Nottestad remained in his tracks.  Nottestad cleared for second just before the sole caution of the event appeared on lap 27 for a melee involving Kyle Jarlsberg and Bob Kahler.  On the restart, Nottestad took a peek under Schuyler, but couldn’t make a move.  Nottestad continued to apply heavy pressure throughout the remainder of the event.  But Schuyler stayed strong at the front to see the checkers first for the win.  Nottestad settled for second followed by Westenberg, Dan Lensing and Casey Johnson.  With his fifth place finish, Johnson increased his point lead heading into next week’s Season Championships to 48 points over Doug Hahn.                

Scott Riedner of Waunakee captured another Sportsman feature win on his way to wrapping up the 2010 championship in his division.  Dan Schmidt and Brady Lilly led the field to green with Lilly taking control on lap one.  After a brief caution on lap four for a fuel leak, Curt Thompson fired under Lilly looking to lead.  Thompson claimed the position on lap six as Riedner motored into third.  Riedner made quick work of Lilly for second and set his sights on Thompson at the front.  Riedner closed up to Thompson’s rear bumper on lap 13 as he began to look to the low side.  Riedner pulled even on lap 15 as Thompson held the slight advantage.  Riedner continued to chip away at Thompson lap after lap.  Thompson kept Riedner at bay until lap 25 when Riender got a good run to clear for the lead in turn four.  Thompson tried a crossover move entering the next corner, but Riedner stayed out front as he drove away to get the win.  Thompson, Shaun Scheel, Mark Deporter and Kody Hubred rounded out the top five.                

Matt McKinney of Fort Atkinson captured his first career feature win in the 20 lap International main event.  Starting from the pole, McKinney grabbed the lead on lap one with Waylin Willman dropping to second and Chad Olds in third.  McKinney began to stretch his advantage while the battle for second raged behind him.  Eric Connell and Travis Schneeberg moved up to fight for the runner up spot while Mark English watched from fourth.  Schneeberg gained second on lap eight as English followed him past Connell into third.  English quickly moved past Schneeberg into second and set his sights on McKinney.  English continued to close the gap on McKinney.  A caution with three laps remaining helped English pull up to the rear of McKinney for a three lap shootout to the finish.  As racing resumed, English took a shot at stealing the top spot.  But McKinney held off his advances and drove off to the checkers for the win.  English was second followed by Casey Strese, Kyle Smith and Schneeberg.                 

After playing the bridesmaid the previous two weeks to Jim Tate, Waterloo’s Dustin Ward snapped Tate’s five race winning streak as he claimed the 25 lap Hobby Stock main event.  Brent Gergen lead lap one from the outside of row one with Larry Moen trying to follow into second.  Moen moved into the second position on lap three with Joe Edwards coming along in third.  Edwards moved around Moen on lap six as Ward entered the top five.  Ward followed Steven Sauer as the pair of drivers moved into third and fourth respectively on lap seven.  Sauer continued to move forward, taking second from Edwards as Ward stayed in his tracks for third.  Ward moved up to battle Sauer door to door as they closed on Gergen at the front.  Tate joined the battle for second on lap 15.  Ward claimed the spot on lap 16 with Tate in tow for third.  Ward motored under Gergen and took the top spot for himself on lap 18 as Tate continued to fill his mirror.  Tate applied heavy pressure to the new leader, but Ward held him off to get the win.  Rounding out the top five were Tate, Sauer, Gergen and Zach Schmidt.                

Watertown’s Bill Reynolds continued his domination in the Road Warrior division as he claimed another feature victory.  Bryan Ellis took the initial lead on lap one with Rob Lange up to second.  Lange quickly shot past Ellis to take the lead with Reynolds already up to third. Reynolds followed past Ellis into second and pulled alongside Lange at the front.  Reynolds cleared for the lead on lap three and never looked back on his way to the checkers for the win. Lange, Bill Sweeney, Kyle Riedner and Ellis completed the top five.                                

Jefferson’s Bryan Gottschalk got the win in the 20 lap Bandit feature event.  Starting from the pole, Gottschalk took the lead on lap one with Mike White up to second and Mike Heimann in third.  Point leader Phil Wuesthoff moved to high side and grabbed third on lap seven.  Wuesthoff pulled up to White looking for second while Gottschalk stretched his lead.  Wuesthoff continued to look for a way past White, but couldn’t find one as Gottschalk ran off to get the win.  White finished second followed by Wuesthoff, Tim Bristol and Heimann.                                

Next Saturday, September 11, is Season Championship night at Jefferson Speedway.  Champions will be crowned in all six divisions with time trails beginning at 5pm and racing at 7pm.  Jefferson Speedway is located halfway between Jefferson and Cambridge on Hwy 18.  Please visit www.jeffersonspeedway.com for more information.      

Jefferson Speedway Race Summary  
Late Model-
Finotey Refrigeration 50 lap Feature Results- 1) 33 Dylan Schuyler, Jefferson  2) 51 Dale Nottestad, Cambridge  3) 16 Luke Westenberg, Jefferson  4) 18 Dan Lensing, Machesney Park (IL)  5) 5 Casey Johnson, Stoughton  6) 52 Steve Dobbratz, Rio  7) 94 Jason Erickson, Fort Atkinson  8) 99 Doug Hahn, Whitewater  9) 21 Brandon Pendleton, Helenville  10) 44 Roger Behlke, Jefferson  11) 4 Chris Quam, Stoughton  12) 97 Jason Schuler, Cambridge  13) 87 Kyle Jarlsberg, Jefferson  14) 8 Aaron Wilke, Waterloo  15) 7 Bob Kahler, Caledonia (IL)  16) 77 Bruce Lee, Cambridge  17) 96 Tim Lange, Dousman  18) 32 Tony Koepke, Jefferson   
Fast Qualifier- 94 Jason Erickson—14.204 seconds  
Consy- 16 Tyler Peterson, 41 Mike Taylor  
LC- 32 Tony Koepke, 77 Bruce Lee, 8 Aaron Wilke, 96 Tim Lange  
Heat Winners- 1) 16 Tyler Peterson  2) 29 Scott Lindsay  3) 44 Roger Behlke    

Sportsman-  
Feature Results- 1) 26 Scott Riedner, Waunakee  2) 66 Curt Thompson, Jefferson  3) 8 Shaun Scheel, Lake Mills  4) 4 Mark Deporter, Fort Atkinson  5) 20 Kody Hubred, Utica  6) 7 James Helmer, Beaver Dam  7) 79 Justin Schultz, Rio  8) 95 Bob Hansberry, Machesney Park (IL)  9) 22 Brady Lilly, Milton  10) 82 Mike Acheson, Watertown  11) 19 Dan Schmidt, Farmington  12) 51 Kurt Kleven, Madison  13) 55 Terry Wangsness, Jefferson  14) 11 Adam Bleskan, Menomonie Falls  15) 1 Levi Cloute, Janesville  16) 71 Jason Dunn, Sun Prairie  
Fast Qualifier- 7 James Helmer—15.025 seconds  
LC- 51 Kurt Kleven, 1 Levi Cloute, 11 Adam Bleskan, 55 Terry Wangsness  
Heat Winners- 1) 55 Terry Wangsness  2) 66 Curt Thompson  3) 4 Mark Deporter    

International-
Feature Results- 1) 95 Matt McKinney, Fort Atkinson  2) 57 Mark English, Edgerton  3) 23 Casey Strese, Watertown  4) 90 Kyle Smith, Lake Mills  5) 75 Travis Schneeberg, Cottage Grove  6) 05 Ashley Smith, Lake Mills  7) 26 Mike Lambert, Madison  8) 4 Stephen Scheel, Lake Mills  9) 74 Scott Uttech, Watertown  10) 61 Chris Gottschalk, Jefferson  11) 89 Chad Olds, Whitewater  12) 26 Josh Kubicz, Whitewater  13) ONO Keith Bell, Brodhead  14) 82 Mark Dewey, Beloit  15) 66 Neil Higgins, Watertown  16) 29 Waylin Willman, Janesville  17) 17 Eric Connell, Fort Atkinson  18) 35 Gary Stark, Sun Prairie  
Fast Qualifier- 35 Gary Stark—16. 316 seconds  
LC- 61 Chris Gottschalk, 05 Ashley Smith, 26 Josh Kubicz, ONO Keith Bell  
Heat Winners- 1) 67 Joe Cross  2) 4 Stephen Scheel  3) 23 Casey Strese    

Hobby Stock-  
Feature Results- 1) 9 Dustin Ward, Waterloo  2) 27 Jim Tate, Watertown  3) 11 Steven Sauer, Waterloo  4) 2 Brent Gergen, Jefferson  5) 19 Zach Schmidt, Johnson Creek  6) 22 Kyle Chwala, Lake Mills  7) 92 Kyle Stark, Sun Prairie  8) 22 Chester Williams, Waukesha  9) 10 Larry Moen, Sun Prairie  10) 86 Tony Ciano, Janesville  11) 85 Joe Edwards  12) 88 Roger Stephenson, Cambridge  13) 72 Gary Paulick, Union Grove  14) 55 Lucas Buckingham, Whitewater  15) 241 Ed Klug, Oregon  16) 71 Jamie Dunn, Sun Prairie   
Fast Qualifier- 9 Dustin Ward—16.346 seconds  
LC- 71 Jamie Dunn, 72 Gary Paulick, 55 Lucas Buckingham, 241 Ed Klug  
Heat Winners- 1) 71 Jamie Dunn  2) 22 Chester Williams     

Road Warrior-  
Feature Results- 1) 6 Bill Reynolds, Watertown 2) 135 Rob Lange, Jefferson  3) 71 Bill Sweeney, Janesville  4) 109 Kyle Riedner, Waunakee  5) 01 Bryan Ellis, Loves Park (IL)  6) 88 Tina Stephenson, Cambridge  
Fast Qualifier- 6 Bill Reynolds—16.888 seconds NEW TRACK RECORD  
Heat Winner- 71 Bill Sweeney    

Bandit-  
Feature Results- 1) 31 Bryan Gottschalk, Jefferson  2) 33 Mike White, Janesville  3) 99 Phil Wuesthoff, Beaver Dam  4) 71 Tim Bristol, Sun Prairie  5) 31 Mike Heimann, Waunakee  6) 09 Nick Schmidt, Menomonie  7) 5 Kameron Lee, Madison  8) 15 Will Rece, Stoughton  9) 93 Heather Stark, Sun Prairie  10) 78 Kevin Pauls, Janesville  11) 53 Dylan Buckingham, Whitewater  12) 20 Barret Hammond, Minneapolis (MN)  13) 11 Cory Jansen, Janesville  14) 36 Erik Bennett, Beloit  15) 81 Jeff LeFave, Fort Atkinson  16) 2 Keaton Hubred, Utica  17) 18 Brandon Johnson, Avalon  18) 10 Dave Schmidt, Menomonie  
Fast Qualifier- 15 Will Rece—14.397 seconds  
LC- 53 Dylan Buckingham, 11 Cory Jansen, 36 Erik Bennett, 5 Kameron Lee  
Heat Winners- 1) 11 Cory Jansen  2) 02 Michelle Heimann  3) 27 Adam Faherty

All photos courtesy of Ben Hallock.


Dylan Schuyler (33) makes winning pass in Late Model feature.


Scott Riedner (26) takes lead from Curt Thompson (66) in Sportsman main event.


Matt McKinney (95) holds off Mark English (57) to win International feature.


Dustin Ward (9) keeps Jim Tate (27) at bay during Hobby Stock main event.


Bill Reynolds visits victory lane again after Road Warrior feature event.


Bryan Gottschalk gets first career Bandit feature win.